Чакат обаче сметки от Националния

осигурителен институт каква ще е цената

Двойно по-голямо увеличение на пенсиите, отколкото залага служебното правителство, замисля “Има такъв народ”, стана ясно от изявление на номинирания за министър на финансите от партията депутат Пламен Данаилов.

Преизчисляване на пенсиите отново през тежестта на осигурителния стаж, но той да се вдигне до 1,5, ще опита “Има такъв народ”, обяви Данаилов в интервю за Нова телевизия.

Спрямо сегашното ниво на тежестта на година стаж от 1,2 това би трябвало да донесе между 20 и 30% увеличение на пенсиите, като отново - както при варианта на служебното правителство, ще обхване всичките 2,08 млн. пенсионери.

Подобно е предложението и на служебния министър на труда и социалната политика Гълъб Донев, което получи подкрепа както от синдикатите, така и от работодателите.

Всички пенсии да се вдигнат с 12,5% от 1 октомври с увеличение на тежестта на стажа в пенсионната формула от 1,2 до 1,35 за всяка година, предвижда актуализацията на бюджета на държавното обществено осигуряване, внесена от кабинета на Стефан Янев.

Така средната пенсия

ще стигне 552 лв.,

предвижда вариантът “Донев”.

Пакетът от мерки залага трайно да се осигури по-висок доход от пенсии както за настоящите, така и за бъдещите пенсионери. С предложението се гарантира, че всички 2,08 млн. пенсионери ще получат увеличение, като средното на един възрастен ще е 64 лв. Реално така се изпълнява идеята на служебния кабинет да вкара завинаги в размера на пенсиите 50-те лева бонус, който пенсионерите получават заради коронакризата от август 2020 г., като едновременно с това се отчете личният осигурителен принос на човека.

Правителството предлага минималната пенсия да се вдигне с 40 лв. и от 1 октомври да е 340 лв. Това ще доведе и до увеличение на пенсиите, които зависят от минималната - социални и инвалидни.

С 60 лв. пък се увеличава таванът и от 1440 ще стане 1500 лв. на месец. Това е постигнато без увеличение на максималния осигурителен доход и съответно до вдигане на осигуровките на получаващите над 3000 лв. заплата. Социалната пенсия също ще се повиши, като предложението е тя да стане 170 лв.

Предложението “Донев” ще струва 353 млн. лв. за трите месеца до края на годината и реално няма да има пенсия без увеличение. На година цената е 1,4 млрд. лв.

Между 2,5 и 3 млрд. лв. на година пък би струвало предложението на “Има такъв народ”, ако за него бъде намерено финансиране. Всъщност разликата с цената на предложението на служебното правителство обаче е по-малка.

В предложението “Донев” влиза и нова помощ “бедни” за 413 156 души. Тя ще добавя разликата от размера на пенсията до линията на бедност, която през тази година е 369 лв. Така, ако човек взема 340 лв. минимална пенсия, то през Агенцията за социално подпомагане ще получи още 29 лв. Цели 199 лв. допълнително пък ще получават хората, които са със социална пенсия от 170 лв. За последните 3 месеца на 2021 г. тази помощ ще струва 18 147 120 лв. Помощта ще се актуализира заедно с линията на бедност, която през следващата година ще е 413 лв. Така за 2022 г. ще трябва да се предвидят общо 217 млн. лв.

При варианта на “Има такъв народ” такава помощ няма да има, защото има съмнения дали Агенцията за социално подпомагане има капацитета да обслужи над 400 хил. души наведнъж с една нова помощ, разясни Данаилов. Вместо това доход до линията на бедност ще бъде осигурен през пенсиите.

Минималната пенсия

трябва да стане 369 лв.

обаче, за да бъде постигнато това желание на номинирания за министър на финансите. Въпреки преизчислението на пенсиите е възможно част от хората с ниски доходи да останат под тази линия на бедност. Тогава ще се наложи минималната пенсия административно да бъде увеличена на 369 лв., твърдят обаче експерти от осигурителната система. Това пък от своя страна допълнително ще увеличи цената, която трябва да плати бюджетът.

Още от 1 октомври минималната пенсия да стане 369 лв., бе договорено и на консултациите на “Има такъв народ” с Мая Манолова и Мария Капон от “Изправи се БГ! Ние идваме”. Тази формация, както и БСП, обаче държи не на вдигане на пенсиите през тежестта на осигурителния стаж, а с преизчисление на база актуален осигурителен доход от 2018 г. Вариантът се харесва много и от ИТН. Това обаче би оставило без преизчисление близо 1 млн. пенсионери и съответно стои въпросът как тези хора да бъдат компенсирани, разясни в неделя Данаилов.

“Има такъв народ” е поискала от НОИ да бъдат направени анализи на три варианта за преизчисление на пенсиите - вдигане на тежестта на година стаж до 1,5, вдигане на същия фактор в пенсионната формула, но до 1,4 и преизчисление по актуален осигурителен доход от 2018 г.