Пламен Дилков - доскорошен управител на “ВЕЦ Своге” и един от предложените за нови членове на борда на Българския енергиен холдинг (БЕХ), е проверяван от прокуратурата за злоупотреби. Той заедно с Мария Велкова, Веселина Канатова – Бучкова, Ива Петрова и Антон Симеонов са предложенията на служебния министър на енергетиката Андрей Живков за нови мениджъри на холдинга. Петимата обаче още не са вписани, защото има жалба срещу смяната на ръководството.

Сигналът срещу Пламен Дилков в прокуратурата е подаден от бизнесмена Желю Ганчев. В него се твърди, че от “ПВБ пауър България” и “ВЕЦ Своге”, които имат водни централи по река Искър, са отклонени 40 млн. евро, отишли за лично облагодетелстване на български и италиански граждани. Документите за това Ганчев предал и в италианската прокуратура.

През 2019 г. Ганчев купува 42% от “ПВБ пауър България”, но се натъкнал на притеснителни данни и договори за строителство и услуги, където цените били многократно над пазарните. Бизнесменът първоначално се опитал да получи информация от съдружниците си - италианските фирми “Доломити”, “Алперия” и “Финест”. Предоставил им документи, че като управител на “ВЕЦ Своге” Пламен Дилков плаща три пъти по-висока от пазарната цена по договор за услуга.

Пари, плащани на доставчици на “ВЕЦ Своге”, са прехвърляни по сметка на фирма “България инженеринг”, която е собственост на Дилков. Посочил и конкретен пример - Дилков плаща на “Компания за енергетика и развитие” три пъти по-висока цена от пазарната за извършена услуга. А 45% от платената сума се връщат по сметка на фирма на Дилков. Бизнесменът обаче не постигнал резултат.

Ганчев твърди, че има доказателства за формула за разпределяне на парите от договорите със завишени цени. Компаниите в Италия са получили 77%, а тези в България - 23%. “Мога да покажа десетки трансакции. Например фирма “Ф.ЛИ Баруци” е получила малко повече от 8 милиона лева от “ПВБ пауър България”. От тях 10% се връщат обратно в България на компания, собственост на управителя на “ПВБ пауър България” Пламен Дилков”, казва Ганчев.

По думите на бизнесмена германската фирма HSI Hydro Engineering е платила комисиона от над 400 000 евро на една от компаниите на Дилков за доставката на турбини за “ВЕЦ Своге”. По проект за вецове на река Марица са изразходвани 15 милиона лева, без да има забит дори един пирон.

В сигнала си до прокуратурата Ганчев продължава с описание на схемата: парите се отпускат от “ПВБ пауър България” и отиват във “ВЕЦ Марица” ЕООД през 2010-2011 г. Похарчени са за консултации, агентски услуги и техническа експертиза. Част от сумите - над 5 млн. лв., са се върнали при италианските фирми Petrovilla and Bortolotti, Energy Services Italia и Finenergy. Тези пари са преведени от Пламен Дилков като управител на “ВЕЦ Марица” на италианските дружества. А след това по сметки на две фирми на Дилков са отишли 314 529 евро. Той получава 10% от сумите за Petrovilla and Bortolotti и Energy Services чрез притежаваната от него фирма “Дилков истейт” и 15% от сумата на Finenergy чрез друга негова фирма - “България инженеринг”.

Фирма “Инжектосонд България” е извършила строителни дейности за 12 млн. евро. Парите са платени от “ВЕЦ Своге”, но управителят му получава 1,2 млн. евро, преведени на притежавана от него компания.

Желю Ганчев настоява пред италианските си съдружници за свикване на общо събрание на акционерите с искане Пламен Дилков да обясни как парите от “ВЕЦ Своге” са се оказали в негова банкова сметка. Вместо това следва освобождаване на Дилков като изпълнителен директор на “ПВБ пауър България” и “ВЕЦ Своге”, без да му бъде поискано обяснение.

Поради това българският бизнесмен се обръща към прокуратурата. Мога да предоставя информация страница по страница и трансфери, събрах документи, мога да докажа всичко. И при необходимост ще го направя в съда, вярвам, че разследващите органи ще си свършат работата, казва Ганчев.