Решението идва седмица след като котировките на енергийната борса поставиха рекорд

Енергийното министерство ще увеличи ликвидността на енергийната борса и ще направи всичко възможно да включи всички блокове на ТЕЦ “Марица-изток 2”.

Това обеща министърът на енергетиката Андрей Живков след среща с работодателските организации във вторник при премиера Стефан Янев.

Държавната тец

в момента

работи така,

както в близките

години не се

е случвало

В момента централата има включени 5 блока от общо 8, като три са в планов ремонт, обясни Живков. И се ангажира с разговори с теца работата да приключи по-бързо, за да се пуснат и останалите три блока с подходящи нива на цените, за да се успокои пазарът.

Живков заяви още, че ако му бъде поискана оставка, ще я подаде, но според него сегашният екип в енергийното министерство е свършило наистина много работа.

А проблемите, които са довели до това изкривяване на пазара, не били отскоро. Имало нерешени въпроси, свързани с липсата на регулация на свободния пазар на електроенергия, освен това министерството наследило договори за ремонт на мощности от водните централи, които са просрочени.

Живков разказа, че точно преди месец и половина се е провела среща с представители на индустрията, на която е бил поставен въпросът дали да се включи ТЕЦ “Марица-изток 2”. “Тогава те поддържаха тезата, че не трябва да се включва”, заяви министърът. А когато е била подписана заповедта тецът да продава 1 млн. мегаватчаса от тока си на регулирания пазар за едногодишен период, министерството се е ангажирало да предлага ликвидност на пазара при всяка възможна ситуация.

Всъщност петият блок на “ТЕЦ Марица-изток 2”

беше включен във вторник

след среща в БЕХ на дъщерните дружества в групата, в която участие взеха зам.-министърът на енергетиката Мирослав Дамянов и председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов.

На срещата е станало ясно, че и два блока в американската централа “Контур-Глобал Марица-изток 3” също са в годишен планов ремонт, който се очаква да приключи до средата на месеца, и също ще могат да се включат на свободния пазар.

На въпрос защо министерството не е предприело по-рано мерки да увеличи ликвидността, Живков отговори, че държавната тец е търговско дружество и са очаквали, че ще реагира пазарно на условията. Тъй като такава реакция нямало нито от централата, нито от страна на БЕХ, се намесило министерството.

Той поясни също, че от теца имали технически възражения срещу пускането на нови блокове, тъй като те имат определен брой цикли на включване и изключване. Макар това донякъде да е така, ще се опитаме да не се съобразим с тези аргументи, заяви Живков.

Увеличеното потребление на ток заради горещините и износът към Гърция, която купува без оглед на цената, за да подсигури електроенергия за курортите си,

доведоха до

рекорд след

рекорд в

поскъпването

Вдигането на котировките започна преди седмица, когато на 4 август средната цена стигна 330,02 лв. за мегаватчас на платформата “ден напред”. Ден преди това котировките бяха 293,02 лв. По същото време в Европа преди нас по цени беше само Гърция със 185,59 евро за мегаватчас, високи се запазиха и цените на Балканите, като в Румъния мегаватчас струва 162,13 евро, а в Сърбия - 142,61 евро. В Западна Европа обаче цените бяха между 90 и 113 евро.

Още тогава бизнесът реагира на рекордите и от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори настояха ТЕЦ “Марица-изток 2” да се включи активно на пазарния сегмент “ден напред”. По това време държавната тец бе пуснала да работят само два блока.

Според бизнеса такова поведение говорело за липса на воля за възползване от високата ценова конюнктура, от която ТЕЦ “Марица-изток 2” би могла да генерира допълнителни приходи, които да са достатъчни за покриване на променливите разходи. В противен случай се пораждали съмнения за пазарни манипулации.

На 4 август обаче от енергийното министерство заявиха, че е

взето решение

да се включи и

трети блок на

държавната тец

с мощност 210 МW. Пет дни по-късно - на 9 август, бе пуснат четвърти, а след това и пети блок на централата.

Предприетите мерки от държавата обаче не успокоиха бизнеса и той настоява за оставки в цялата държавна енергетика. (виж карето вляво).

В интервю за “24 часа” в понеделник Константин Стаменов - председател на на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, заяви, че заради високите цени на тока са били спрени предприятия, от което бизнесът е загубил над 60 млн. лв. Според него малките фирми, които са на месечни фактури, в началото на септември ще получат шокови стойности, а от началото на годината токът за българската индустрия е с 16% по-скъп спрямо германските производители.

Бизнесът още по-гневен, иска оставки на всички в енергетиката

Работодателските организации отново поискаха оставките на цялата държавна енергетика - на министерството, БЕХ, ТЕЦ “Марица-изток 2”, а след анализ на поведението на ЕСО и НЕК - и техните.

Това обяви ротационният представител на работодателските организации Васил Велев след среща с премиера Стефан Янев и министъра на енергетиката Андрей Живков. Тя се състоя, след като в понеделник и Велев, и председателят на КРИБ Кирил Домусчиев написаха гневни постове във фейсбук срещу скъпия ток.

След срещата Велев повтори думите си от предишния ден - от началото на месеца цената на електроенергията на свободния пазар за бизнеса в България е най-висока в цяла Европа, ако изключим Гърция, но там има специфика с наличието на много острови. “Според нас причината за това е зловредно, некомпетентно управление на енергетиката в ущърб на бизнеса и домакинствата и в полза на определени лица”, допълни той. Според него цените се поддържали умишлено високи, за да има дефицит - на борсата за електроенергия имало монопол на БЕХ. Енергетиката трябва да се управлява така, че да не е в полза на някой, който седи зад кадър, и целта ѝ не е да снабдява няколко дружества с печалба на излишък, повтори той.

Според Велев този проблем няма да се реши по друг начин освен с оставки, защото той бил на дневен ред още от 2015 г., когато работодателите излязоха и на протести. Подавани са множество сигнали в прокуратурата и в Агенцията за защита на конкуренцията, изтъкна Велев.

Затова решението било по-добро управление и интеграция с другите страни. ЕСО интегрира пазара с Гърция, който е най-скъпият в Европа, и то преди да го направи с Румъния и Западна Европа. Той подчерта, че работодателите изрично са предупредили какво ще стане при такава интеграция.

По-късно през деня Кирил Домусчиев написа нов пост във фейсбук. И за утре сме с най-скъпия ток! С близо 50% по-скъп от борсите в Германия и Франция! Така ще е, докато ръководството на ТЕЦ 2 пуска блокове, но не на пълен капацитет, и държи винаги 3 или 4 блока в “планов” ремонт. Тези разбойници години наред манипулират пазара и енергийната мафия си пълни джоба за сметка на индустрията и на домакинствата. В същото време частни тецове работят на пълен капацитет (при тях ги няма плановите ремонти в средата на лятото). ЕСО вече години наред се мотаят с присъединяването ни към Западна Европа (защо да си купуваме ток от Германия?), но за сметка на това бързаха да подпишат присъединяване с Гърция (защо Италия си намери причина да отложи присъединяването си с Гърция?!).

И при това работодателите писмено ги предупредихме. Това ако не е безхаберие и корупция в тежка форма, то какво е?! А министърът на енергетиката, на когото никой не му запомни името, къде е? Или му е сложно да вдене, или…??