През септември в производствената дейност в България се е случило леко оживление и за първи път от 20 месеца има ръст на годишна база. Той е в рамките само на 1 процент в сравнение със септември 2023 г. и се дължи главно на добивната промишленост и на производството на ток и топлоенергия.
Добивната промишленост е дръпнала с 30,9% нагоре в сравнение с година по-рано и това е главно заради добива на метални руди - медни и други. Добивът на въглища отдавна върви надолу, макар че през последните 6 месеца този спад леко се е забавил.
По-тревожно обаче е състоянието на преработващата промишленост, която е с далеч по-голяма добавена стойност. През септември производството на авточасти например е намаляло в сравнение с август с 24,4%, а в сравнение с година по-рано спадът е 23%. Това определено се дължи на срива в производството на автомобили в Германия, тъй като тези заводи в България работят главно като доставчици за големите немски автомобилостроители. Тази година у нас затвориха три такива завода, собственост на чужди, предимно германски инвеститори.
Отскоро у нас в недобро икономическо здраве изпаднаха и производителите на лекарствени вещества и продукти. Фармацията вървеше нагоре през последните няколко години, докато през септември се оказва, че това производство е спаднало с 13% на месечна база и с 4,9% на годишна.
Спад има и в машиностроенето включително в онази част от него, която произвежда военна техника. Макар че през септември това производство има 1% ръст в сравнение с август, на годишна база специалното производство вече пада с 5,5%. В същото положение е и производството на метали и метални изделия, на общото машиностроене, на електротехнически изделия и на компютри и комуникационна техника.
Строителната продукция обаче бележи най-силния си годишен ръст за 2024-а - с 5,1% в сравнение с миналия септември, след като през август годишният ѝ ръст беше 5%.