Учени от Националния институт за наука и технологии в Улсан, Република Корея, са разработили силно водоустойчива повърхност, за която са почерпили вдъхновение от бръмбарите листояди, пише сайтът ТекЕксплор, позовавайки се на публикация в сп. Аdvanced Materials.

Екипът е изследвал структурата на крачката на няколко вида листояди и вилоскачки и е пресъздал архитектурата на "възглавничките" им, осигуряваща суперхидрофобни свойства.

Върху суперхидрофобни повърхности водата не се абсорбира, а се оттича лесно, без да оставя следи. Съществуващите материали с подобни свойства обаче лесно се намокрят, ако в тях се врежат водни капки с висока скорост или под налягане.

Вдъхновени от листоядите и вилоскачките, учените са създали повърхности с вдлъбнати кухини, които проявяват стабилна суперхидрофобност, дори когато са подложени на високоскоростни сблъсъци на водни капки и повишено хидростатично налягане.

Суперхидрофобността се определя като свойство, което позволява на водата лесно да се отдръпва, без да прониква в повърхността.

За да преодолеят ограниченията пред някои от съвременните водоустойчиви материали, е от съществено значение да се създаде стабилен механизъм против намокряне, който да поддържа суперхидрофобността дори в тежки условия.

Изследователите обясняват, че вдлъбнатите кухини създават въздушна възглавница при контакт с водните капки, като действат като пружина, за да предотвратят проникването на влага. Подобни повърхности могат ефективно да отблъскват течности в продължение на повече от един ден.

Прилагането на тази технология може да повиши ефективността и да намали разходите за поддръжка в различни индустрии, включително морската, авиационната и енергийната, пише БТА.