Повишаване на максималния осигурителен доход би могло да се случи от 1 януари 2022 г. Това каза служебният социален министър Гълъб Донев в кулоарите на парламента.

По думите му не се предлага увеличението, защото в края на годината то ще доведе до повече административна тежест по отношение на настройването на всички счетоводни продукти. През тази година максималният осигурителен доход остана замразен на 3000 лв. 

"Ние сме предложили да се увеличи тежестта на година осигурителен стаж от 1,2 на 1,35, което ще доведе до 64 лв. нарастване на абсолютно всички пенсии или средно това е 12,5 % нарастване. Минималната пенсия от 300 лв. да стане 340, където нарастването е с 13.3 %, социалната пенсия от 148,71 лв. съответно да стане 170 лв., където нарастването е 14,3 %. Всички пенсии, които са свързани със социалната пенсия, също ще бъдат увеличени с 14.3 %", посочи Донев.

Около 2,08 млн. пенсионери ще получат увеличение със средно от 12,5%, добави още министърът. Така, че предложението, което сме направили е максималният размер на пенсията съответно от 1440 да стане 1500 лв., каза още Донев.

След близо 1 час обсъждане, бюджетната комисия в парламента прие и актуализацията на бюджета на Държавното обществено осигуряване.

 Според разчетите, консолидираният бюджет на ДОО по приходите и трансферите е на стойност 15 194 455,5 хил. лв.

Пенсионерите няма да загубят 10 лева от тези 50 лв. добавка, който получават, обясни социалният министър. Припомни, че служебният кабинет предлага помощ "бедни" за над 413 хил. пенсионери, които са над 65 г.  Тя ще се изплаща през социалното подпомагане и по този начин възрастните хора ще достигнат пенсии до линията на бедност от 369 лв. През следващата година тя се вдига на 413 лв., което е увеличение с 44 лева, припомни още Донев. И обясни, че по този начин доплащането на пенсионерите ще се увеличава ежегодно, тъй като линията на бедност расте. "Пенсионерите няма да загубят тези 50 лева, а точно обратното, те ще получат 29-30 лева повече към това, което са получавали до момента. Пенсионерите, които нямат допълнителни доходи, ще получават тази месечна социална помощ, която да допълни доходите им до линията на бедност", обясни още Донев.

Увеличението на максималния осигурителен доход ще има ефект от 56 млн. лв. до края на годината допълнителен приход, а разходът - между 6 и 8 млн. лв.

Бившият финансов министър Кирил Ананиев посочи, че пенсионерите трябва да получават 100 лева добавка до края на епидемичната ситуация, а не 50, както до този момент. 

Увеличението на пенсиите не нарушава бюджетната рамка, категоричен беше финансовият министър Асен Василев. По думите му в средносрочната прогноза 2022-2023 допълнителният разход на НОИ, свързан с индексацията на пенсиите, не нарушавала стабилността на бюджета и няма да влезем в процедура по свръхдефицит.

Промените, заложени в бюджета на НОИ, свързани с актуализацията на пенсиите, съвсем спокойно се побират в бюджетната макрорамка на бюджета за 2022 година, посочи още Василев.

Освен това е предвидено и увеличение от 900 млн.лв. на бюджета на АПИ, така че те да бъдат достатъчно финансирани, каза още Василев. Въпреки увеличението за АПИ и това за социалните помощи, свързани с линията на бедност и увеличението за пенсионерите, в бюджета догодина при 3% дефицит, остават 3,3 млрд.лв. за допълнителни политики. Василев беше категоричен, че приходната част на бюджета за догодина е достатъчно силна, за да поеме разходите. 

С актуализацията на бюджета на страната дефицитът за тази година ще бъде 3,6 % от БВП,а за 2022 година - 3 на сто от БВП, през 2023 година очакванията са за 2,3 на сто от БВП, посочи Василев.

Очаквайте подробности!