"Основните приоритети на топлофикациите са тяхното устойчиво развитие и да предлагат конкурентна и качествена услуга. Всяко едно предприятие има дългосрочни цели. Те инвестират средства в стратегически проекти, които са в унисон със зелената политика на Европа. Като председател на Асоциацията на топлофикационните дружства в България мога да ви уверя, че колегите от топлофикациите работят усилено за повишаването на ефективността на производствените мощности и подобряване на качеството и надеждността на доставките на топлинна енергия". Това заяви Кремен Георгиев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества в България (АТДБ).

Той отбеляза, че през юли и август топлофикациите извършват профилактика и планирани ремонти на съоръженията и участъци от топлопреносната мрежа. По думите му целта на тези дейности е подобряване на сигурността и надеждността на топлоподаването през зимата и намаляване на възможността от големи аварии.

„Топлофикациите търсят решение да продължат да работят и осигуряват сигурно топлоподаване през зимата. Изпълнението на планираните дейности по подобрение и модернизация ще подпомогнат спазването на нормативните изисквания за високоефективно комбинирано производство и за спестяване на въглеродни емисии.“, каза Георгиев. Председателят на АТДБ посочи, че след края на отоплителния сезон се извършва обстоен оглед на мощностите и трасетата. Следващата стъпка била изготвянето на графиците, където е посочено кои са амортизираните участъци и накрая се преминавало към същинската ремонтна програма..

„Профилактиката и планираните ремонти задължително се извършват през лятото. Тогава парното е спряно и експертите от топлофикациите могат да направят огледи на мощностите и топлопреносната мрежа.“, отбеляза инж. Георгиев. Той съветва клиентите по време на ремонт да не извършват никакви самоволни манипулации в абонатните станции. „За да не се допускат аварийни ситуации в имотите на абонатите, преди възстановяването на топлоснабдяването ползвателите трябва да приведат вътрешните инсталации за гореща вода в сградите в състоянието, което са били преди спирането.“, допълни Георгиев.

Председателят на асоциацията обясни, че не се инвестира в цялостна подмяна на топлопреносната мрежа, защото топлофикациите работят на регулиран ценови пазар, а техните разходи за капиталови ремонти, работни заплати и инвестиции се одобряват от КЕВР. По тази причина всяка година топлофикациите предлагали на регулаторния орган цена на топлинните услуги, в която влизат не само горивото и въглеродните емисии, но и стойността на ремонтите и инвестиционни дейности, които дружествата искат да реализират през годината. топлофикациите предлагат цена, но последната дума е на КЕВР, защото такава е нормативната уредба.

"Тази година например регулаторът „отряза“ много от намеренията на дружествата да увеличение на фонд работна заплата и за подмяна или ремонт на по-големи части от топлопреносната мрежа. Практически винаги се търси баланса между това мрежата да се рехабилитира и подменя и това да не се повишава много цената на услугата.“, заяви Георгиев.