Бургас, Видин и Русе ще пробват да са първите общини у нас, които да докажат, че в тях няма корупция. Трите града се включват в новата инициатива, представена в сряда от министъра на икономиката Кирил Петков.

Сертификатът “Община без корупция” ще има за цел да създаде сигурност пред бъдещи инвеститори, посочи Петков. Той няма да бъде задължителен и ще се връчва след проучване на организацията “Трансперънси интернешънъл” - партньор на Министерството на икономиката, с което се гарантира прозрачността на дейностите.

При евентуалното възникване на проблем от страна на инвеститорите директна контактна точка ще бъде именно организацията, проучила общината. До две седмици се очаква и внасянето на решение в правителството, уточни министърът.

Механизмът, по който ще се оценяват общините, за да получат този сертификат, бил комплексен. Ще се прави преглед на ресурсите, работата на институциите на местно ниво за постигане на повече отчетност и управление на корупционния риск и на сигналите за това. Критериите са обективни, комплексни и се оценява изключително детайлно, уточни Петков.

Целта му била да има промени в антикорупционната стратегия на правителството, като се съсредоточи върху положителните аспекти на всяка община. Така на базата на конкурентен принцип даваният сертификат щял да се превърне в необходимост за привличане на нови инвеститори в дадено населено място.

Неясни още оставали какви ще са разходите, за да бъдат покрити изискванията, и имат ли изобщо общините достатъчен бюджет за предприемането на такава иновативна стъпка в борбата с корупцията. Нужно било и прецизно да се измисли самият начин на плащане за издаването на такъв сертификат. Защото, ако общините плащат директно на организацията, която го издава, щяло да има конфликт на интереси.

Петков смята, че единственият отрицателен аспект, който спира чуждестранните инвестиции, е именно корупцията. Всички други икономически фактори били благоприятни. С ниските си данъци България несъмнено е страна, подходяща за вложения на чуждестранен капитал, посочи министърът. “Всяка община има шанс да влезе в тази система и да започне да чисти корупцията. Ако се премахне този риск от страната ни, инвестициите ще бъдат огромни. Трябва да обърнем бранда “корупция” и да изчистим името на България, посочи Петков.

Преди ден той разказа, че в министерството редовно идвали инвеститори с интерес към страната ни, но въпреки добрата бизнес среда нивото на корупция ги отблъсквало да инвестират. Независимо дали ставало въпрос за слухове, или за истина, те го виждали като риск.