Икономиката расте с над 4% в следващите две години, а заплатите - със 7-8 на сто

Нарастването на цените ще продължи да се ускорява и в края на 2021 г. инфлацията ще достигне 3,8%, а средногодишната - 2,2%. Успокояване на цените ще има, но това се очаква към края на 2021-а, когато инфлацията за годината ще се забави до 2%.

Това се казва в есенната прогноза на Министерството на финансите, която отчита силното икономическо възстановяване в глобален план през първото полугодие на 2021 г.

Очакванията в есенната прогноза са за по-силно поскъпване на петрола и неенергийните суровини през 2021 г. в сравнение с допусканията през пролетта. От ведомството отчитат, че през следващата година остава рискът от по-високи цени на суровините и стоките поради прекъснатите вериги за доставка.

Въпреки това от финансите залагат на това, че благоприятната тенденция за възстановяване ще продължи и през следващата година. Но вече няма да се усеща базовият ефект от кризата, предизвикана от пандемията и предприетите ограничителни мерки, а ще се премине постепенно към фискална консолидация. Поради това годишните ръстове на БВП на основни търговски партньори на България щели да се забавят в периода 2023–2024 г.

Прогнозата е изготвена при допускане, че изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) на България ще започне през 2022 г. Изпълнението на плана ще ускори икономическия растеж при равни други условия. Значителните инвестиции ще увеличат нарастването на производителността в икономиката и респективно на доходите.

За тази година икономиката на страната ни се очаква да нарасне реално с 4%, а през 2022 г. да се ускори до 4,9 на сто, като основна причина за това щели да бъдат инвестициите. Публичните такива щели да бъдат подкрепени от плана за възстановяване, а частните – от подобрението на икономическата среда и повишеното търсене.

Потреблението на домакинствата се очаква да има по-умерен темп на растеж през 2022 г. поради високата база от 2021 г. и лекото забавяне в нарастването на доходите.

Няма да има резки промени през тази година на пазара на труда, като се очаква заетите да останат на нивото от предходната година и да се увеличат минимално с 0.1%. През периода 2022–2024 г. се предвижда ускорен ръст на заетостта, повлияна от преустановяването на негативното влияние на пандемията върху икономиката и ефектите от плана за възстановяване, който щял да създаде нови работни места.

Финансите повишават прогнозите и за доходите от труд в средносрочен хоризонт. През тази година увеличението на заплатите щяло да е с 8,8%, а догодина леко да се забави до 7,8 на сто.

Ръстът на кредитирането ще се запази, посочват от финансовото министерство. Годишното нарастване на изтеглените заеми от бизнеса се прогнозира да бъде около 4,1%, а при домакинствата – 10,3 на сто.

Възстановяване на икономиката през 2022–2023 г. и действието на плана за възстановяване щели да доведат до по-голямо от сегашното кредитиране на бизнеса.