Държавата предлага да анулират договорите и да плати парите до 2023 г.

Тонът на преговорите между пътните фирми и регионалното министерство (МРРБ) се втвърди само три седмици след като при служебния премиер Стефан Янев бе постигнато съгласие да се сформира работна група за решаване на проблема с неплатените близо 800 млн. лв. на бранша.

В петък сутринта Браншова камара “Пътища” организира протест пред МРРБ, като още предния ден служебната министърка Виолета Комитова разпространи изявление, че иска да се срещне със собствениците на пътните фирми, а не с “посредници”. Пред протестиращите излезе зам.-министър Валентин Граматиков, който бе освиркан от работниците. Той обясни, че има готовност за изплащане само на около 220 млн. лв. от извършената работа, т.е. тази част от нея, за която са издадени фактури.

Към 11 часа представители на протестиращите бяха поканени на среща вътре в сградата на МРРБ, но после се оказа, че там не е дошла министър Комитова. Георги Златев, член на Контролния съвет на камарата, излезе и заяви, че пътният бранш иска оставката ѝ.

“Искаме този министър, който неглижира един цял бранш, който кани на среща и няма доблестта да слезе на тази среща, вече искаме и нейната оставка. Този, който я е назначил, този, който я съветва, крайно време да я махне от поста, който тя не заслужава”, каза Златев.

На последвалия брифинг на Комитова стана ясно, че тя нарича несъстоялата се среща “недоразумение”. Министърката заяви, че всички собственици на фирми от пътностроителния бранш, на които държавата дължи пари, са добре дошли и тя ще преговаря с всеки от тях поотделно.

Според източници от бранша натискът от страна на МРРБ в момента е всички действащи договори за текущ ремонт и поддръжка на пътищата да бъдат анулирани, независимо че те са сключени след провеждане на процедури по Закона за обществените поръчки. Това ще позволи на пътната агенция да не издаде фактури за цялата останала извършена работа, която е за около 600-700 млн. лв., с мотива, че тези пари и без това ги няма в бюджета на агенцията за тази година. По време на разговорите на фирмите е предложено тези пари да се платят разсрочено за 2022 и 2023 г.

Реакцията на ръководството на камарата засега е да обяви, че протестът става безсрочен и работниците им ще излязат на улиците още в понеделник.