Няма да позволим електроенергията да изяде заплатите ни и работните ни места. Искаме компенсации, това скандираха работници и работодатели пред сградата на правителството. Ноа плакати пишеше: "Рестото върнете. Токът намалете!". Профсъюзи и бизнес, все пак излязоха на протест срещу скъпия ток и с искане за конпенсации, въпреки кръглата маса, която президента свика в Бояна в понеделник, без КРИБ, които още преди дни заявиха, че няма да протесират докато водят преговори.

"Немам нерви" на рокаджийката Милена звучеше от "Дондуков" докато в сградата на правителството влизаха преговарящите работодатели и синдикати. 

Преди това Мария Минчева от БСК припомни, че мястото на работодателите не е на площата, необичайната ситуация събрала заедно синдикати и работодатели, което също е необичайно.Тя заяви, че много  се борят да оцеляват първо след ковид кризата, сега ценовата с тока. Бизнесът бил наясно, че проблеми , трупани с години, не могат да се решат в вълшжебна пръчка, налага се да се вземат в слогна обстановка и бързо.

"Зелената сделка чука на вратата ни, а ние сме по пижама, трием очи и се раздбуждаме", онагледи тя политиката от последните години. 

Лидерът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че са поискали, бизнес и синдикати, от 20 дни няколко прости действия. Компенсация за високата цена на тока, като тя е в размер на 75% от разликата в прогнозната пазарна цена, определена от КЕВР и тази на свободния пазар. Да се плати от енергийните дружества или от бюджета. 

Да се приложи механизъм за поносима цена на тока. Тя е била дадена от синдикатите на правителството, каза Димитров. В Бояна на кръглата маса за цената на тока той го оповести - всички бизнеси временно да минат към доставчик от последна инстанция, той да купува ток от НЕК на себестойност и с някаква печалба. А този микс от енергии да е от АЕЦ "Козлодуй", водните централи на НЕК и от ТЕЦ "Марица-изток 2". Така цената ще падне и всички ще си отдъхнем, каза лидерът на синдиката. 

Третата мярта е компенсация на всички работещи са по-високите цени на стоки и услуги, тя е вече 5%  от 1 януари.