800 млн. евро ще са нужни за цялостен капитален ремонт на "Топлофикация София". Това предвижда работният доклад на експертите на "Black & Veatch" Management Consulting. Той е разработен по силата на Споразумението за безвъзмездна помощ, подписано между Столична община и Агенцията за търговия и развитие на САЩ, за разработване на план за техническа, оперативна и финансова стабилизация, както и модернизация на мощностите и управлението на "Топлофикация".

За осъществяването на плана ще се търсят различни форми на финансиране. Целта е дружеството да се възстанови финансово и да изчисти задълженията.

Той предвижда изграждане на нова високоефективна ко-генерация в ТЕЦ „Люлин“ и ТЕЦ "София-Изток“ с мощност 240 MW.  Изграждане на RDF съоръжение в ТЕЦ "София".  Инсталиране на нови котли, които да заменят високорисковото остаряло оборудване.  Използване на голяма част от съществуващото оборудване за резервни мощности с цел
повишаване на надеждността.  Осигуряване на свързаност между ТЕЦ-овете и подобрения на топлопреносната мрежа.  Безпроблемен преход към водород, когато това бъде възможно.

"Ако бъдат модернизирани само мощностите, при сегашната остаряла и
неинтегрирана топлопреносна мрежа, хората няма да усетят разликата и смисъла от инвестицията, защото ще продължат прекъсванията на топлоподаването при технически профилактики и аварии", пишат консултантите.  Загубите и постоянни ремонти на мрежата ще продължат да вдигат сметките.  Затова проектът предвижда съществуващата мрежа да бъде доизградена и свързана, така че да осигури непрекъсваемост на услугата 24/7, независимо от планови и аварийни ремонти, възможност за включване на 15% повече домакинства, което ще доведе и до ръст на приходите на дружеството.