"В момента е правилно да се изнася електроенергия извън страната, защото е много висока цената и за първи път се случва нашата термична централа "Марица Изток 2" да е на печалба, за да може да си връща дълговете към Българския енергиен холдинг. Това каза енергийният експерт Богомил Манчев в предаването "Лице в лице" по Би Ти Ви.
"Няколкото показатели, които причиняват растежа цената на тока това са цената на природния газ и емисиите, растат само нагоре. Защото то се затвори като омагьосан кръг, параграф 22, за да почнем да решаваме по някакъв начин срещу почти безконтролното увеличаване цената на природния газ, ето днес сутринта беше 140 евро за мегават часа природния газ, вечерта завърши на 147. Което означава, че отиват към 1 600 евро, което е безумна цена и започнаха да търсят зелени квоти да си покриват излъчените емисии. Тъй като зелените квоти са ограничени по пакта, който сме подписали, по т.нар. Пътна карта, по която трябва да разрешаване въпроса с намаляване емисията от въглероден диоксид във времето до 2050 година, ние вместо да намаляваме, ние ги увеличаваме, а количеството зелени емисии, които могат да се дадат от този фонд, който направи ЕК те са такова число, което отговаря на някакво много по-ниско число излъчено към днешна дата и това е дефицит. Когато има дефицит, цените отиват нагоре. За нас това е трагедия, тъй като себестойността на електроенергията, която произвеждат в Маришкия басейн става 330 лева нулева цена", обясни повишаването цената на тока Манчев. Той е против мораториума, защото това от своя страна създава нерегулиран пазар за по-заможните хора.
"От общото общото увеличение, което се случва в Европа ние сме скачен съд те там използват много повече газ за производството си на електроенергията, поради това че е много висока цената те включват термични централи, които горят въглища. И започват да се излъчват повече емисии и всички ние сме в един общ клуб - търсим да си купим емисии. Ние не правим хеджиране на риска, а там ги купуват всяка седмица и това увеличава много цената, защото има дефицит. Тъй като съм слушал експерти в газообразуването, ние горим малко газ. Нашата иконимика предимно е ориентирана да произвежда електроенергия, която я произвеждаме от въглища, вода, вятър, слънце, до 60% и другите ги произвеждаме от АЕЦ "Козлодуй", защото водата е чиста. Общото количество е около 43 мегаватчаса, около 35 консумираме вътре в страната и около 8 изнасяме. Миналата година, когато са договорени ноември месец договорите вече изтичат, вече са договорени нови, няма евтини цени, такива не съществуват, сключват се през борсата", каза още Манчев и допълни:
"Ние ще подкрепим хората, които са на регулирания пазар, защото той доста силно се измени като количество потребители, поради изискването на Закона за енергетика, който от 1 юли всички кафета, ресторанти и общински учреждения, училища отиват на свободния пазар. Тях кой ще ги защити, нали не са бизнес, нали говорим, че ще защитим бизнеса, но трябва да защитим тях. Защото регулирания бизнес пази индивидуалния потребител, домакинствата. И аз имах виждането в България има около 400 000 енергийни домакинства като част от това какъв ти е дохода. Ето тези трябваше да ги подкепим с киловат часа, не с пари. По-голямата част от хората, които могат да си плащат, не е лошо да си плащат електроенергията. Т.е. да няма нерегулиран пазар за хора, които могат да си плащат и имат добри финансови възможности", каза още Манчев.