Инвестиции на чужди фирми доведоха до глад за квалифицирана работна ръка

Областта е единствената освен София, в която населението се увеличава в последните 10 г.

Положителна тенденция, която се беше очертала преди появата на COVID-19 в Кърджали, се утвърди в пандемията.

Заради инвестициите на чужди фирми години по-рано бе ясно, че районът ще се развива и ще става атрактивно място за живот.

Според представените наскоро регионални профили, изготвени от Института за пазарна икономика, единствените две области, чието население продължава да се увеличава, са София-град, и Кърджали.

Дори ако се тегли чертата за последните 10 години, Кърджали е пред столицата - между 2011 и 2021 г. областта е увеличила населението си с 4,6%, но не по пътя на естествения прираст, какъвто няма в цялата страна от години насам, а от това, че много хора са се завърнали да живеят там, при това не само в Кърджали, а във всички селища от областта. За тези 10 години София-град е увеличила населението си само с 1,9%. Всички останали отчитат намаление.

Големите предприятия в района са принудени да внасят работна ръка.
Големите предприятия в района са принудени да внасят работна ръка.
Не така изглеждаха нещата преди 10-ина години, когато най-голямото предприятие в областта - Оловно-цинковият комплекс, изпадна в колапс. Забавени с месеци заплати, стотици протестиращи металурзи и фалитът на фирмата вещаеха апокалиптични картини.

Тенденцията се обърна с появата на голямата турска фирма “Теклас”, инвестирала край Кърджали в построяването на завод за каучукови съединения за автомобили.

Предлаганото

атрактивно

заплащане даде

на хората в

района усещане

за сигурност

Последваха нови инвестиции и броят на заводите на турския инвеститор край Кърджали стана 4.

Появи се глад за работна ръка. Инвеститорът и в момента ежедневно превозва работници не само от съседните на Кърджали общини, а и от населени места в област Хасково.

Гладът за квалифицирана работна ръка се усети и в други производства, които имаха традиции в Кърджали, като машиностроенето. Стигна се до внос на работници от Украйна.

Друг голям инвеститор - “Дънди прешъс метълс”, направи атрактивно място граничната община Крумовград. Там канадска фирма започна добив и преработка на златоносна руда. Предлаганото отлично заплащане накара много местни хора да се завърнат от чужбина, където работеха от години.

Строителството е другата сфера, която претърпя бурно развитие в Кърджали и региона през последните 10 години. Бизнесът се разви заради голямото търсене на имоти - предимно жилища и офиси.

Предприемачи

изкупиха стотици

парцели с малки

къщи и на тяхно

място построиха

жилищни

кооперации

Апартаментите в много от тях се разпродават още на зелено, а най-често купувачите са гурбетчии от Кърджали и региона. За тях закупуването на жилище в родния край е най-сигурната инвестиция. Това се отнася не само до Кърджали, а и до другите общински центрове, където модата да се строят кооперации също е разпространена, въпреки че в повечето случаи по-голямата част от разпродадените жилища не се обитават.

Пенсионерите от Турция също имат своя принос за механичния прираст на населението в област Кърджали. Повечето от нашенци, живеещи в Турция, са запазили българското си гражданство и притежават имоти в родните си места и инвестираха в тях през годините.

Доскоро тези жилища, които се намират предимно в малките населени места, се използваха като места за летуване. Масова практика беше пенсионерите да пристигат от Турция напролет и да остават до късна есен.

Коронавирусът и рязкото поевтиняване на турската лира накараха много пенсионирани наши изселници да се завърнат трайно в родния край. 

Много от тях се занимават със земеделие и отглеждат малък брой добитък и птици, като по този начин задоволяват собствените си потребности. Пандемията и навлизането на хоум офисите очертаха друга тенденция -

млади

кърджалийци,

които работеха

в чужбина,

се завърнаха

в родния край. Десетки работят за големи чуждестранни компании от домовете си в Кърджали.

Развитието на търговията и услугите също бележи ръст през последните 10 години. Основна причина за развитието им е откриването на ГКПП Маказа през 2013 г.

Обичайно е гърци да бъдат срещани целогодишно в магазините и пазарите в областта, където пазаруват продукти на по-ниски цени. Съседите от юг са и сред най-честите клиенти на бензиностанциите в граничната община Кирково.

Откриването на

пункта Маказа

доведе и до бум

в игралните зали

Там разчитат предимно на гърци, в чиято държава хазартът е забранен.

Кърджали успя да развие туристическия си потенциал и е една от предпочитаните дестинации на български туристи.

Стотици посещават археологическия комплекс Перперикон. Заради големия поток туристи през последните 10 години в областта бяха разкрити голям брой места за настаняване и работни места в тази сфера.

Другият вид туристи, които посещават Кърджали, са рибарите и любителите на водни спортове. Хотелите и къщите за гости в района на язовир “Кърджали” често нямат места през летния сезон.

Големият плюс на Кърджали и областта е ниската престъпност. Регионът е в дъното на класацията по извършени криминални престъпления за страната. Най-често регистрираните престъпления са дребни кражби, шофиране след употреба на алкохол и скандали.

Тежките криминални престъпления са изключение. Средно на 2 години се регистрира по едно убийство и в повечето случаи то е от битов характер.