Ако няма бързи нови мерки за подкрепа, инфлацията щяла да е двуцифрена заради скъпото производство
Работодателските организации се събират на 4 януари - първия работен ден от новата година, за да обсъдят какви действия да предприемат заради скъпия ток.
На срещата ще се дискутира дали ще има възможност бизнесът да заработи пълноценно отново, или много предприятия няма да отворят.
Ситуацията е повече от притеснителна - представете си, че имате доход от 3000 лева, а ви поискат 4500 лв. за сметката за ток. Тоест още не сте изкарали парите, а вече са ви ги взели само за електроенергия - така описват положението от една от големите браншови организации.
А в дните до Нова година бизнесът ще търси спешна среща с премиера и правителството, за да обсъдят бързи мерки за компенсации. Освен това се иска от президента да свика Консултативния съвет по национална сигурност зарите, а вече са ви ги взели само за електроенергия. Засега обаче нямало реакция от президента и премиера, заяви Васил Велев - ротационен председател на асоциацията на работодателите.
Бизнесът
не е доволен от
предложената
схема за
компенсации
от правителството. Определеният таван от 30% от разходите за енергия щял да има опустошителни последици за икономиката.
И определят ситуацията с цената на тока сега като много по-страшна от тази при световната икономическа криза от 2008 г.
Исканията на бизнеса са за покриване на 75% от разликата между действителната пазарна цена за съответния месец и цената по мораториума за бита. Парите за това можели да се вземат от извънредните печалби на АЕЦ, НЕК и други електропроизводители, от допълнителните приходи от ДДС върху свръхвисоките цени на енергията и от излишъка на фонд “Сигурност на електроенергийната система”.
Работодателите посочват, че без допълнителна подкрепа от страна на държавата ще трябва да намаляват заплати, да съкращават хора, а цели предприятия няма да започнат работа след Нова година. Тези, които ще заработят, пък щели
да произвеждат
по-скъпо и това
щяло да вдигне
инфлацията
до двуцифрено число.
В последните дни обаче котировките на енергийната борса рязко паднаха - с ден на доставка за днес токът е 251 лв. за мегаватчас. За сравнение само преди дни - на 22 декември, цената му бе стигнала исторически рекорд от над 824 лв.
Поевтиняването обаче е временно заради почивните дни, през които част от предприятията са затворени и няма голяма консумация, обясняват работодателите. Те очакват средната цена за декември да е 500 лева, а офертите за първите два месеца на 2022 г. били за над 700 лева за мегаватчас.
От бизнеса не изключват средните цени да надхвърлят и 1000 лева за мегаватчас, за което трябвало да сме готови отсега.