За първи път от 2015 г. насам строителната дейност у нас отбелязва спад и то много голям. За деветте месеца на 2021 г. строителните фирми са изработили продукция за 11,5 млрд. лв., докато през миналата година е била за 14,7 млрд. лв. за същия период, гласят данни, разпространени от Камарата на строителите в България.
Такъв спад не е имало дори миналата година, когато в първите месеци на забрани и ограничения строителните фирми бяха за кратко възпрепятствани да работят. Причината за сегашния спад според камарата е невероятно големият ръст на цените на основните строителни материали. Трендът започна още в края на 2020 г., като до момента бетонът, дървеният материал и металите поскъпнаха с около 60-70% спрямо година по-рано, а някои видове дори със 100 процента и повече.
Спадът е повсеместен и обхваща всички видове строителни дейности. Само при инженерното строителство той е малко по-малък – 18,9% на годишна база, докато при сградното строителство е 23,6%, показват данните.
В същото време броят на обществените поръчки и сключените договори в строителството продължават да нарастват и през миналата година. Обществените поръчки, които са предимно за строителството на инженерни съоръжения, отбелязват през деветмесечието ръст от 47,3% като брой и 21% като стойност. Общият брой на сключените договори нараства на годишна база с 29,4%, но като стойност намалява с 15,6% спрямо година назад.
Според анализатори това, че строителните фирми продължават да сключват договори, но има спад на строителната продукция, говори само за едно – започнати вече проекти не могат да бъдат довършени заради рязкото поскъпване на материалите, докато новите вече се договарят при новите цени.
При обществените поръчки обикновено има 10% от стойността на договора, заделени за непредвидени разходи. Но дори тази клауза да се задейства, това не решава проблема с поскъпването на материалите. Много големи обществени поръчки в областта на рехабилитацията на ВиК и други в момента са стопирани. При тях общините и държавата, които съфинансират проектите, също трябва да намерят допълнителни средства, за да доплатят разликата.
Според последните данни на камарата средната заплата в строителството към края на деветмесечието на 2021 г. е вече 1141 лв. Тя е по-ниска от средната за страната, която по същото време вече е 1502 лв., но ръстът й спрямо година назад е 13,4%, докато средната за страната е нараснала за същото време с 11,9%.