„Българите трябва да осъзнаят, че пушекът от комините на топлофикациите не винаги е проблем с екологията. Той означава работеща местна икономика, добавена стойност за региона и работни места. В последните месеца "ТЕЦ Марица 3 Димитровград" е най-проверяваното предприятие в нашия регион. Всички служители на ТЕЦ Димитровград също сме от района и за нас също е от жизненоважно значение какъв въздух дишаме. Работим 24 часа 7 дни в седмицата за постигане на най-добрите екологични параметри.“ каза Юлиян Семерджиев юрисконсулт на ТЕЦ Димитровград.
"ТЕЦ Марица 3 Димитровград" преустанови работа през миналата година, а в началото на месец май възобнови дейност. Наскоро получи отличие от Министерство на труда и социалната политика за „Работодател на годината“. Централата е отличена заради приноса си за осигуряване на заетост на безработни лица в региона, през пролетта са назначени 180 души.
Юлиян Семерджиев обясни, че се ползва система за напрекъснати измервания, която показва в реално време показателите за емисиите, излизащи от комина, чиито максимални стойности са определени в комплексното разрешително.
„Ние ежеминутно следим показателите и когато стойностите се увеличават, дежурните инженери веднага предприемат действия, за да се ограничат. Данните от системата за непрекъснати измервания се записват и се проверяват от РИОСВ Хасково. Всички проверки показват, че няма отклонения от нормите на измерваните показатели.“ каза Юлиян Семерджиев.
Съгласно комплексното разрешително позволени горива са единствено въглищата, природният газ и биомасата.
„Горивната инсталация и всички спомагателни съоръжения са проектирани за изгаряне единствено на въглища и природен газ. РИОСВ непрекъснато следи вида, качеството и количеството на подаваните горива с видеокамерите, които в реално време показват какво се гори. Разпалваме котли на природен газ и след достигане на определени параметри, преминаваме на въглища. Много български предприятия разпалват на мазут, което е по-лошо за околната среда. От 2013 година работи и сероочистваща инсталация. Благодарение на разпалването на природен газ и работата на сероочистващата инсталация подобряваме въздействието върху околната среда. Също така всяка партида въглища, която пристига на територията на Централата, е съпроводена със сертификат и за подобряване на параметрите преди изгаряне се извършва допълнителна обработка с цел премахване на влагата и други.“ каза Юлиян Семерджиев.
По думите на юрисконсулта след влизане на България в ЕС екологичните норми постоянно се завишават, което е правилният път към постигане на една по-чиста околна среда.
„Търсим баланс между екология и икономика. Но ако говорим за замърсяването в Димитровград, бих обърнал внимание и на факта, че липсва централно отопление, което води до значително влошаване на качеството на въздуха през зимния сезон. Причината е използването на твърди горива от битовия сектор. Доказано е, че в градовете с централно отопление качеството на атмосферния въздух е значително по-добро“ каза Юлиян Семерджиев.