Дали ще има рокади в дружеството, ще е ясно след проверката за цените и договора с Азербайджан

Валентин Николов - знаково лице за ГЕРБ в енергетиката, е посрещнал Нова година като бивш член на борда на Българския енергиен холдинг.

В последния ден на старата - 31 декември, министърът на енергетиката Александър

Николов е

предприел

структурна

промяна

и намалил членовете на съвета на директорите от 9 на 7. Така Александър Църноречки и Николов, който бе зам.-министър на енергетиката в кабинета “Борисов 1”, след това шеф на АЕЦ “Козлодуй”, после депутат от ГЕРБ и председател на енергийната комисия в парламента, излиза от БЕХ.

На 10 февруари 2021 г. по молба на Валентин Николов бяха прекратени депутатските му пълномощия, за да участва в конкурс за борда на БЕХ. След като влезе в енергийния холдинг, Николов бе избран и за изпълнителен директор. От този пост той бе освободен от служебния министър на енергетиката Андрей Живков. И тогава, и сега Николов предупреди, че ще обжалва освобождаването си, тъй като сред новите членове в борда имало назначени без конкурс, докато той е спечелил мястото си.

В енергийния сектор очакват следващата смяна в държавната енергетика да е в “Булгаргаз”. В дните преди Нова година около дружеството имаше напрежение, което продължава.

Публично тръгна от спор между шефа на Българската газова асоциация Пламен Павлов и изпълнителния директор на газовото дружество Николай Павлов. Първият заяви, че има възможност още сега да се внася цялото количество азерски газ, който е по-евтин, и така да се свалят цените в България. Николай Павлов обаче е категоричен, че това може да стане едва когато е готова газовата връзка с Гърция.

Според правителствени източници Кирил Петков е засякъл проблема с “азерския газ” преди да избухне спорът между Пламен Павлов и Николай Павлов. Премиерът е бил неприятно изненадан от факта, че шефът на “Бургаргаз” е намалил самоволно исканите количества газ от Азербайджан. Част от енергийните експерти тълкуват неофициално подобен ход като лобиране в полза на друга държава или на частни контрагенти.

ДАНС бе призован от няколко източника да провери историята около скандала. Самият Николай Павлов първи пусна сигнал, че публично от Пламен Павлов и от блогъри са обявени клаузи от договора с азерите, които били търговска тайна.

Последен и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов посъветва ДАНС да разследва кой стои зад изнесената конфиденциална информация и попита премиера Кирил Петков дали се крие остро писмо от Азербайджан.

Сегашният министър на енергетиката Александър Николов също се усъмни, и то на 2 пъти, че “Булгаргаз” е направил всичко възможно да осигури пълните доставки на азерски газ. И заяви, че е възложил на БЕХ да направи проверка и анализ. На което Павлов отвърна, че нееднократно е искал от азерите за пълните количества, които са 1 млрд. куб. метра на година, но те настоявали да ги доставят само през готова връзка с Гърция.

Проверката ще покаже дали е така. Експерти в енергетиката коментират, че ако Павлов има писма до азерския консорциум, с които иска пълните доставки и те са му били отказвани, ще има доказателства, че е направил всичко възможно. Но ако липсва официална кореспонденция, може и да се стигне до смяната му, след като приключи проверката на БЕХ.

Предложението на “Булгаргаз”, утвърдено от КЕВР, за поскъпване на газа с 30% от януари допълнително засили напрежението. Ден след това решение премиерът Петков каза, че е изненадан от голямото увеличение. А два дни по-късно Павлов увери, че по предварителни сметки от февруари газът ще поевтинее с 32%.

Върви и политическа интрига, че темата “Булгаргаз”

изостря за първи

път сериозно

отношенията

между

“Продължаваме

промяната” и

Румен Радев Държавната компания, през която минават милионни обороти, се приема като “президентска територия”, а самият Николай Павлов като близък на Радев.

Въпреки че Павлов оглави държавното дружество през февруари 2016 г. при първия мандат на Теменужка Петкова като министър на енергетиката при управлението на ГЕРБ. После бе енергиен министър в първия служебен кабинет на Румен Радев с премиер Огнян Герджиков. От друга страна обаче и Павлов, и предшественикът му Петьо Иванов са от Хасково и са добри познати с депутата и също бивш енергиен министър от ГЕРБ Делян Добрев.

Докато Павлов беше министър, директор на газовата компания стана Стоян Янчев. През февруари 2017 г. Павлов се върна в “Булгаргаз” като изпълнителен директор. Тогава министър на енергетиката пак бе Теменужка Петкова в кабинета “Борисов 3” (виж инфографиката).

АЛЕКСАНДЪР НИКОЛОВ
АЛЕКСАНДЪР НИКОЛОВ