Вместо да има завод за горене на отпадъци в центъра на Ссофия, това да се прави по най-висока технология в Маришкия басейн. Това е обсъждано на преговори в ЕК, заяви вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев по време на блиц контрола в Народното събрание.
"Преговорите с ЕК продължават. Разговорите бяха много конкретни и ясни. Да повишаваме зависимостта си от газ означава някой друг пуска и спира тока в държавата. Не можем да заменим независим български източник.
От тази гледна точка, изграждането на парогазова централа е напълно нецелесъобразно. ЕК прие това и постави въпроси какви други базови мощности могат да се изградят, за да се намали зависимостта от въглищата като енергия. Това, до което достигнахме, е комбинация на утилизация на отпадъци, вместо завода за боклук да е в центъра на Софи,я по най-висока технология може да е в Маришкия басейн", заяви Василев.
Когато говорим за батерийния комплекс, това идва с локално производство. Тъй като това е много сериозен капацитет, това локално производство, комбинирайки различни фондове, може да бъде заложено в Маришкия басейн, за да има плавно прехвърляне на работни места, високоплатени, от съществуващите мощности към това производство. Там трябва да се развива голяма индустриална зона, това би било първа стъпка в това развитие", посочи още той.
Според него така могат да се постигнат целите за зелена енергия с базови мощности с допълнителна стабилност, без това да налага ударно затваряне на мините в комплекса и без това да накърнява възможността за високо платени работни места в региона. "Имаме конкретен ангажимент за намаляване на въглеродните емисии, вместо да затваряме конкретни мощности или мини, можем да направим комбиниран подход за тази цел", допълни той.
Министърът на околната среда Борислав Сандов допълни, че в Маришкия басейн ще се горят само български отпадъци, които не могат да бъдат рециклирани, а не да се внасят.
България не трябва да е сметище на Европа. Има решение от миналата годинам с което се ограничава внос на определен тип отпадък. Засилен е обаче контролът по границите. В момента могат да се внасят РДФ отпадъци, но инсенератори за горене на отпадъци у нас няма, има само проекти, каза Сандов.
Той уточни и, че преди дни е направена морфологична проба на отпадъците на пристанището във Варна, за да е сигурно, че това е РДФ отпадък.