Според шефа на “Булгаргаз” за месец на българските потребители били спестени милиони

“Булгаргаз” очаква с 12-13% по-евтин газ през февруари. Днес общественият доставчик внася в Комисията за енергийно и водно регулиране прогнозно заявление за цена за следващия месец. То е на база на котировките на европейските борси в първите 10 дни на месеца, а също и на данните от средиземноморската борса на петролните деривати.

Пак на 11 януари

компанията

ще оповести и

прогнозата си за

цена през март

Тя е задължена по закон да я обяви в медиите един месец преди да внесе заявлението си в КЕВР.

Тъкмо затова в медиите се появи объркване от изявлението на шефа на “Булгаргаз” Николай Павлов по “Нова тв” в понеделник, че поевтиняването ще е 12-13% и то беше отнесено към март.

Пред “24 часа”, а по-късно и в съобщение до медиите на 3 и 4 януари, от компанията прогнозираха, че през февруари цената ще е по-ниска с 32%. Това бе направено на база на ниското потребление в Европа по празниците и в първите дни на януари, когато цените бяха паднали до 66 евро за метаватчас, но сега вече не е нереалистично.

С първите работни дни на 2022 котировките тръгнаха нагоре, а в понеделник февруарските фючърси на нидерландската борса TTF бяха 87 евро за мегаватчас.

Експерти в газовия сектор коментираха пред “24 часа” преди седмици, че би трябвало да се промени законодателството, а оттам и нормативната база с изискванията за газови прогнози, тъй като цените са динамични.

Относно атаките срещу дружеството по повод високите цени, непълните доставки на азерски газ и намеци за саботажи, Павлов уточни, че настоящият борд на директорите е назначен от служебното правителство през юли, след като кандидатите са минали през конкурс. Самият Павлов е в “Булгаргаз” от 2015 г. Твърденията за саботаж той определи като абсурдни.

От едно

дружество

мъртвец в края

на 2014 г. в

момента сме

крепител на

целия газов и

енергиен сектор

на фона на кризата в цяла Европа”, смята Павлов.

На въпрос дали можеше да се избегне 30% увеличение на цената от януари, той отговори: “Искам да успокоя всички български граждани, че “Булгаргаз” прави всичко възможно българският потребител да има най-ниска цена. Нека не забравяме, че тази суровина е внос и цената се определя от борсата. “Булгаргаз” следва начина на ценообразуване, който е определен от КЕВР”.

Шефът на “Булгаргаз” уточни, че на 31 декември с писмо до Министерския съвет и енергийното министерство дружеството е изпратило информация за очакванията за развитието на цените за февруари и март и евентуални дупки в ликвидността на топлофикационните дружества.

Относно азерския газ Павлов отново заяви, че по договор е предвидено доставката да се извършва през интерконектора с Гърция, който още не е готов. Въпреки това след преговори се внасят количества по друга тръба.

Павлов добави, че зад атаките срещу “Булгаргаз” стоят вероятно и частни интереси. Даде пример, че разликата между цената за българския пазар, която през януари се повиши с 30%, и тази на европейските е 339 млн. лв. и то само за месец.

В момента газът се продавал средно за 113 евро на европейските пазари, а у нас е 68-69 евро. При други ситуации, ако компанията не е обществен доставчик или е частна, цената би била 112 евро и тези стотици милиони ще отидат в частни сметки. Секторът е доста привлекателен, пазарният дял на “Булгаргаз” също, смята Павлов.