Високите цени на петрола, стигащи до 120 долара на барел ще се задържат до втората половина на годината и едва през 2023 г. се очаква тяхното понижение до 85 долара.
Това показва прогноза на асет мениджмънт гиганта "Шродерс".
„През последните години печалбите във финансовия сектор (особено банките) страдаха от рекордно ниските лихви, но през 2022г. очакваме затягаща парична политика от повечето централни банки“, коментира портфейлният мениджър от "Карол Капитал" Симеон Керанов. „Енергийният преход води до големи инвестиции във възобновяеми източници и все по-малко в петролни находища, което намалява предлагането. В същото време търсенето на суровината няма да спадне скоро. Сегменти от сектора на „Информационни технологии“ ще пострадат от по-високите лихви (например компании, свързани с изкуствен интелект) заради поскъпване на финансирането, а повечето са с негативен паричен поток“, смята той.
След силната за акциите 2021 г. новата година започна в условия на покачваща се инфлация и допълнителни ограничения заради варианта Omicron на COVID-19. Колебанията в цените на акциите ще са високи заради очакваното вдигане на лихвите, но анализаторите очакват и силни корпоративни резултати. Суровините ще продължат да се представят добре в условията на висока инфлация, а облигациите ще пострадат от повишените лихви.
Прогнозата на анализаторите е, че покупката на европейски акции е по-добър избор спрямо американските. Причината е, че се очаква Федералният резерв да вдигне 4 пъти основният лихвен процент през тази година, а Европейската централна банка засега не дава признаци за покачване.
Непосредствените катализатори пред развиващите се пазари са политката на китайските власти за стимулиране на икономиката след слабата 2021 г., ниските оценъчни съотношения на акциите в региона на ЦИЕ и покачващите се цени на суровините, които имат позитивен ефект върху част от компаниите в развиващите се пазари.