Да не се смесва пенсионната система със  социалното подпомагане и минималната пенсия за стаж и възраст да не се увеличава изпреварващо в бъдеще. Около това мнение се обединиха 9 социални министри.

Министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков събра 8 свои предшественици - Емилия Масларова, Лидия Шулева, Минчо Коралски, Иван Нейков, Бисер Петков, Зорница Русинова, Тотю Младенов и Христина Христова, за да обсъдят реформи в системата. 

„Предстоят ни важни и нелесни решения в сферата на пенсионноосигурителната система и социалното подпомагане, промени в политиката за хората с увреждания и закрила на детето, модернизация на дейностите в сферата на заетостта и контрола на трудовото законодателство“, обяснил е Гьоков.

 „При подготовката на коалиционното споразумение за съставяне на правителството в социалната сфера бяха договорени краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки и цели. Постигнат бе и консенсус за необходимостта от допълнително обсъждане, анализиране и предоговаряне на редица политики. Вече реализираме част от договореностите, включително и с проекта на Бюджет 2022 г. Всички процеси са прозрачни и открити за обществото“, каза министър Гьоков в началото на срещата.

Правителството има намерение да предложи промени в пенсионната система до юни. До края на април пък Националният осигурителен институт ще трябва да е готов с най-малко два варианта за реформа. Народното събрание ще има финалното решение кой вариант е най-добър. Както "24 часа" писа една от възможностите е пенсиите се преизчислят с актуален осигурителен доход. Другата възможност е отново да се вдигне коефициента на стажа. Решение може да е и през тази година швейцарското правило да е с по-голям процент. Сега в проектобюджета на ДОО е заложено то да е 6,1%. Възможни са и комбинации, които да доведат до по-високи пенсии и да се сложи край на раздаването на бонуси на калпак. 

Според проектобюджета добавката от 60 лв. към пенсията ще се изплаща до края на юни.

Те са обсъдили и  възможностите за повишаване на ефективността на политиките за хората с увреждания. Поставен беше и въпросът за подновяване на дебата за пазара на труда и регламентиране на новите форми на заетост. Основна тема в разговора беше и търсенето на възможности за използване на резервите на пазара на труда в условията на демографска криза и дефицит на работници с подходяща квалификация, съобщиха от пресцентъра на министерството.

Предложени бяха стимули за работещи родители и за насърчаване на жените да се върнат по-бързо на работа след майчинство. Акцент беше и развитието на социалната икономика и дългосрочната грижа за възрастните и хората с увреждания.