Производителите на газ предупредиха днес, че възможностите им за бързо увеличаване на доставките за Европа са ограничени и че няма никаква предвидимост за цените, предаде Франс прес. Това стана ясно днес след срещата на върха на членовете на Форума на страните износителки на газ (ФСИГ - GECF) в Доха, пише БТА.
Президенти, премиери и министри от 11-те страни членки на форума се събраха в катарската столица в момент, когато кризата между Москва и Запада допринася за скока на цените в газовия сектор, над който витае руската заплаха за доставките.
Руският министър на енергетиката Николай Шулгинов увери, че руските компании са напълно ангажирани със съществуващите договори. Той не коментира най-тежката криза в отношенията на страната му със Запада от края на Студената война заради ситуацията около Украйна.
Шулгинов говори няколко часа преди изказването на украинския президент Володимир Зеленски, който настоя за незабавното спиране на руско-германския газопровод "Северен поток-2" след решението на Москва да признае двете проруски сепаратистки територии в Източна Украйна.
"Оценяваме усилията на всички страни членки (на ФСИГ), които работиха усилено, за да осигурят надеждни доставки на природен газ на световния пазар и да запазят стабилността на тези пазари", посочи емирът на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал Тани пред участниците в срещата.
Той припомни, че Катар, един от основните износители на газ, е дал уверения на Европа за своята помощ в случай на затруднения със снабдяването, но уточни, че тази помощ ще бъда ограничена до обемите, които са на разположение, тъй като производителите са обвързани с дългосрочни договори.
"Обемите, които могат да бъдат пренасочени (към други клиенти) представляват около 10 до 15 на сто", посочи емирът. По думите му руските доставки на газ за Европа представляват 30 до 40 процента и бързо заместване на такива обеми е почти невъзможно.
Шейх Тамим бин Хамад Ал Тани отбеляза, че скокът на цените на газа е започнал доста преди кризата. Според него всичко, случващо се в момента с цените, е свързано основно с липсата на инвестиции, а наваксването на това закъснение ще отнеме време.
"Да се предскаже какви ще бъдат цените (утре - бел. ред.), дали ще се покачват или ще спадат, това е в ръцете на Бога", отговори емирът на въпрос на журналисти.
Според ФСИГ неговите 11 членки - Катар, Русия, Иран, Алжир, Боливия, Египет, Екваториална Гвинея, Либия, Нигерия, Тринидад и Тобаго и Венецуела, както и седемте асоциирани към органзиацията страни, имат 70 процента от доказаните резерви от газ и извършват 51 процента от световния износ на втечнен природен газ (ВПГ).
Русия, Иран и Катар са ключови членки на форума.
САЩ и Австралия, други две големи страни износителки, не са членки на ФСИГ.