В нощта след избухването на войната в Украйна били продадени количества от “Булгаргаз”

Опозицията от ГЕРБ в лицето на бившия премиер Бойко Борисов и депутата Делян Добрев извади нова сделка на борсата на “Булгаргаз”. Според тях тя била в нощта, след като започна войната в Украйна. А цената - двойно по-ниска от котировките.

В деня, в който започна войната в Украйна, само двайсет и няколко часа след старта на военните действия, между 2 и 3 часа през нощта е извършена сделка на газовата борса за 4200 мегаватчаса, огромно количество, на половин цена. Ако целия ден цената е била 230-250 лв., тази сделка посред нощ, когато всички телевизии даваха бомбардировките над Украйна, е извършена на 120 лева, съобщи Добрев. Според неговите изчисления разликата между пазарната цена и тази сделка е над 400 000 лева за секунди през нощта.

Борисов направи образно сравнение с крадци, които действат добре оборудвани в тъмното.

Защо го продадоха газа на 120 лв. при днешната цена от 400 лева. Висша степен на корупция. Тези, които правят списъците, са най-корумпираните, каза бившият премиер.

“24 часа” потърси становище от Министерството на енергетиката, но оттам заявиха, че в момента няма да коментират. Добавиха, че на 4 март има открито заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране и въпросите можело да бъдат отправяни там към “Булгаргаз”.

“24 часа” потърси и шефа на “Булгаргаз” Людмил Йоцов, но той не отговаряше на мобилния си телефон.

Справка за продадените количества за “Ден напред” на борсата за “Газов хъб Балкан” показва, че на 24 февруари - деня, в който рано сутринта започнаха военните действия, са сключени сделки за 5206 мегаватчаса газ на средна цена от 159,26 лв. за мвтч, което е с 9,59% по-високо от предишния ден. На 25 февруари на борсата са продадени 7900 мегаватчаса средно на цена от 232,26 лева, което е увеличение с 45,84 на сто.

В началото на февруари пак от ГЕРБ тръгна информация, че новото ръководство на “Булгаргаз” е продало на борсата евтин газ, който е изнесен за Румъния, вместо да предостави тези количества на регулирания пазар в България. Тогава от газовото дружество отрекоха да е имало такава сделка.

ЕС преговаря за газ от Катар, Азербайджан, САЩ, Норвегия и Египет, готви се Русия да спре доставките

Европейският съюз се подготвя за възможността за частично или пълно прекъсване на доставките на руски газ. Това съобщи еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон пред евродепутатите от комисията по промишленост, изследвания и енергетика. Тя отбеляза, че за тази зима ЕС разполага с достатъчно запаси. А за следващия отоплителен сезон било достатъчно европейските газови хранилища да бъдат запълнени 90% до октомври.

Симсон допълни, че подготовката за възможно частично или пълно прекъсване на руските доставки е започнала преди няколко месеца.

ЕС е в преговори за доставки на газ от Катар, Азербайджан, САЩ, Норвегия и Египет. Разглеждат се възможности за изграждане на допълнителни връзки между европейските газопроводи. Отделно поне 40 страни изразили готовност да освободят част от петролните си запаси, сред които САЩ, Япония, Австралия, Нова Зеландия, Южна Корея, Мексико и Канада. По нейните думи това решение е свързано с опасността от спиране на доставките на руски петрол.

ЕК щяла да предложи и допълнителни мерки за справяне с високите цени на тока. Никой не може да спре вятъра и слънцето, затова отговорът е във възобновяемата енергия, каза еврокомисарката. Симсон призова да се ограничи зависимостта от внос на руски енергоносители.

Войната в Украйна доведе до нови рекорди в цените на борсите в Европа. “Булгаргаз” например внесе заявление за вдигане на цената за март с 3,5%, но то няма да е актуално на 7 март, когато КЕВР ще се произнесе, защото газът стигна за момент абсолютния рекорд от 197 евро за мегаватчас, след което падна на 166 евро.

Борсата за ток у нас затвори с цена от 708,44 лева за мегаватчас, което е увеличение с 39,95 на сто в сравнение с предишния ден. В почти цяла Европа цените са в диапазона между 350 и 383 евро за мегаватчас. Единствената държава с по-евтин ток - 154 евро, е Полша.