ЕК подкрепя страните, които ще удължат използването на ядрена енергия и въглища

Европейската комисия обяви планове за намаляване на зависимостта на ЕС от руския газ с две трети още тази година и край на зависимостта от руските доставки на горивото много преди 2030 г., съобщи Ройтерс. Причината за решението е руската инвазия в Украйна.

Изпълнителният орган на Европейския съюз обяви във вторник, че ще направи това чрез

преминаване към

алтернативни

доставки

и по-бързо разширяване на чистата енергия съгласно плановете, които до голяма степен ще бъдат отговорност за прилагане от страна на националните правителства.

“Трудно е, дяволски трудно. Но е възможно”, заяви върховният представител на ЕС по въпросите на климата Франс Тимерманс относно плановете на Брюксел.

Комисията каза, че газът и втечненият природен газ от страни като САЩ и Катар тази година могат да заменят повече от една трета, или 60 млрд. куб. м, от 155-те млрд. куб. м, които Европа получава годишно от Русия. А до 2030 г. увеличеното използване на биометан и водород също може да помогне за намаляване на тази зависимост от руски газ, обобщава Ройтерс.

Нови проекти за вятърна и слънчева енергия пък ще могат да заменят 20 млрд. куб. м от търсенето на газ тази година, докато утрояването на капацитета им до 2030 г., или добавянето на 480 гигавата вятърна и 420 гигавата слънчева енергия, може да спести още 170 млрд. куб. м природен газ годишно.

Намаляването на термостатите с 1°C може да спести допълнителни 10 млрд. кубически сантиметра газ през тази година, докато до 2030-а подмяната на газови котли с 30 млн. термопомпи може да спести още 35 млрд. кубически сантиметра, се посочва в плана на ЕК.

Държавите от ЕС ще могат да облагат печалбите на енергийните компании от високите цени на газа, за да компенсират по-високите сметки за електроенергия, отбелязват от ЕК. Според Международната агенция по енергетика (MAE) чрез подобни данъци могат да се съберат 200 млрд. евро тази година.

ЕС ще предложи до април правила, които изискват от страните членки да запълват хранилищата с газ до 90% до 1 октомври всяка година. В момента хранилищата в ЕС са запълнени 27%.

От ЕК представиха на държавите членки насоки за въздействието на високите цени върху уязвимите потребители, като им потвърждава възможността да регулират цените при извънредни обстоятелства и като определя начина. Правилата на ЕС за държавната помощ също така предлагат възможности за предоставяне на краткосрочна подкрепа за дружествата, засегнати от високите цени на енергията. Брюксел ще обсъди и нова временна рамка за държавна помощ за предоставяне на помощ за предприятията, засегнати от кризата.

ЕК ще разгледа и варианти за спешни мерки за ограничаване на верижния ефект от цените на природния газ към цените на електроенергията, като например временни ценови ограничения.

Франс Тимерманс пък заяви, че ЕК ще подкрепи държавите от ЕС, които преценят да запазят за по-дълго употребата на ядрена енергия и въглища заради последиците от войната.

“Просто не можем да разчитаме на доставчик, който изрично ни заплашва... Колкото по-бързо преминем към възобновяеми енергийни източници и водород, в съчетание с по-голяма енергийна ефективност, толкова по-бързо ще бъдем наистина независими и ще овладеем енергийната си система”, заяви шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Същевременно президентът на САЩ Джо Байдън обяви забрана за вноса на руски петрол, газ и въглища в страната.

Американският лидер призна, че решението има подкрепа от двете партии в Конгреса, както и широка подкрепа в цялата страна - дори на фона на рязко покачващите се цени на бензина и газа. Байдън призова петролните компании да не се възползват от повишаването и да избягват да нараняват бюджетите на американците повече, отколкото е необходимо.

Мярката ще премахне около 8% от вноса на течни горива от Москва според Администрацията за енергийна информация на САЩ. През 2021 г. суровият петрол и преработените продукти от Русия, внесени в страната, са били около 20,4 млн. барела месечно.

По думите на Байдън руският петрол вече няма да бъде приемлив за пристанищата на САЩ и американският народ ще нанесе още един мощен удар срещу тази военна машина. Новината увеличи цената на суровия петрол сорт Brent с повече от 5% до 130 долара за барел.

На свой ред и Великобритания обяви, че трябва постепенно да прекрати използването на руски петрол до края на 2022 г. Според Лондон този преходен период ще даде на пазара, бизнеса и веригите за доставки повече от достатъчно време, за да заместят руския внос, който съставлява 8% от търсенето в Обединеното кралство. Новината провокира опашки пред британските бензиностанции заради очаквано покачване на цените.

Същевременно Русия заплаши

да спре “Северен

поток” 1

в отговор на санкциите, предаде “Блумбърг”.

“Това може да доведе до катастрофални последици”, каза вицепремиерът на Русия Александър Новак и допълни, че цената на петрола може да скочи до 300 долара на барел.

Все още не е взето такова решение и газопроводът работи с пълния си капацитет. “Ще отнеме години да се намери заместител на руските газ и петрол. Най-засегнати ще бъдат европейските потребители, защото за тях ще бъде много по-скъпо”, предупреди Новак.