Цялостна визия за преобразяване на ТЕЦ "Бобов дол" ще доведе и до оптимална производствена цена на електроенергията

Чисто производство ще облагороди региона

Енергийната трансформация на ТЕЦ "Бобов дол" надхвърля целите на зеления преход със своята всеобхватност и усвояване на пространствата за постигане на оптимална цена на електроенергията и непрекъснатост на производствения процес. Макар процесът да изглежда започнал, вероятно ще отнеме години да го видим в завършен вид поради огромния му обем. Ето какво представлява цялостната визия за енергийна трансформация по обявените пред обществото до тук намерения.

Диверсификация при подмяна на горивния микс или подмяната на въглищата с природен газ, биомаса и зелен водород

През октомври 2021 година ТЕЦ "Бобов дол" получава разрешение за присъединяване към газоразпределителната мрежа. Следват още няколко етапа – разрешение за строеж, монтаж на съоръжения, но процесът вече е задвижен. Преди седмица обявиха, че са на финала и при избора на американски съоръжения, предпочетени заради високата си ефективност.

Планира се за 2022 г. към теца да потекат 99 000 хил. куб. м годишно синьо гориво, през 2023 г.- 165 000 хил. куб. м и през 2024 г.- 168 000 хил. куб. м. Това ще спести стотици хиляди въглеродни емисии, което означава по- чист въздух и ще остави използвания за разпалване мазут изцяло в историята. Изпълнителният директор инж. Любомир Спасов си е поставил за цел преминаване на газ сега, а по късно и добавяне на зелен водород.

За зеления водород ще се използва енергия от собствен фотоволтаичен парк. Освен, че ще се шири на 1,4 млн кв.м. интересното е, че ще се използва площта на старо шламохранилище

за изграждането на най–големия

фотоволтаичен парк у нас

Паркът съвсем не е на хартия, защото ТЕЦ "Бобов дол" получи разрешение за изграждането му и проектът вече е в следващ етап. Ценното е, че не само ще произвежда възобновяема енергия, но и разположението му няма да увреди нито декар плодородна земеделска земя.

Около 20–25 броя батерии ще съхраняват около 20% от произведената от фотоволтаиците енергия

И този проект за изграждане на батерийно стопанство е задвижен. То ще бъде изградено в землището на Големо село върху обособена бетонова площадка. Батериите са литево-йонни и всяка от тях е с капацитет за съхранение на 1 мегават електрическа енергия.Всяка батерия представлява контейнер с площ по- малко от 15 квадратни метра и височина 2,40.

Засаждане на биомаса на мястото на старите мини

Изненадващо, но напълно реалистично е и намерението за рекултивиране на стари мини в региона чрез засаждане на бързо растящи култури. Това ще бъде основен източник на биомаса за нуждите на теца и целите за диверсифициране на енергийния микс. Разговорите с мините в региона вече са се състояли и се работи по стартиране на тази част от намеренията.

Всеки един от тези проекти ще води не само до по – чисто производство, но и до увеличаване на работните места. Това ще запази и развие региона, вместо плашещата алтернатива от закриване и обезлюдяване. Средната заплата на заетите в централата е около 2000 лв, което е над средното за Кюстендил, а и за България.

Хората трябва да имат възможност за достойно възнаграждение и възможност за развитие и извън столицата, затова всички проекти на ТЕЦ "Бобов дол" се следят с надежда и повишен интерес от хората в региона.