Основният ни доставчик на газ ни сложи в списък на неприятелски държави

България не иска и няма да се откаже от своята енергийна независимост, от това нашата електроенергийна система да работи с национален ресурс. Всяко едно предложение, което е обсъждано, за затваряне на електроенергийни мощности и тяхното преминаване на газ, означава да поставим нашата електроенергийна система в директна зависимост от наличието на газ и от цената му. В нашия регион имаме един основен доставчик, който в момента е във война и ни е сложил в списъка на неприятелски държави. 

Няма да затваря 1600 мегавата мощности в Маришкия басейн. Това заяви по време на изслушване в парламента вицепремиерът Асен Василев, пояснявайки защо се е забавил планът за възстановяване и устойчивост. 

„За България е много важно да има план, който е добър и това е много по-важно от това да има план, който бързо да бъде приет.  Планът, който заварихме, идвайки като редовен кабинет, предвиждаше закриването на 1600 мегавата въглищни централи в Маришкия басейн и изграждане на парогазова централа на тяхно място. Ако ние бяхме приели този план, в момента България щеше да е с ангажимент да изгражда газова централа при липсата на газ и при цените на газа, които съществуват в момента и в същото време да е поела ангажимент да затвори 1600 мегавата от въглищните централи, които са с национален ресурс. Не го приехме този план. Казахме, че това за българската електроенергийна система не работи и започнахме преговорите с ЕК, така, че това да бъде спряно и да се стигне до план, който комисията може да приеме, който изпълнява целите на Зелената сделка, но който не нанася такава смъртна опасност на българската енергийна система”, заяви Василев.

Вицепремиерът обясни, че има много широкомащабни мерки свързани с инсталирането на малки соларни централи, много голяма програма за саниране, геотермалните източници на енергия, които даже и при нискотемпературен режим могат да помогнат с отопление. Един голям капацитет от батерийни мощности - 6000 мегаватчаса, които могат да подават пикова енергия от около 1 гигават. Т.е. да намалят пика на потреблението с 1 гигават. 

„Оттам нататък ние можем да започнем предварително изпълнение на проектите. Разплащания, които са предвидени в бюджета, могат да започнат веднага след тази дата. Има чисто технически процес по одобрение, който ще мине за няколко седмици. Всички те остават да работят. През 2019 г. ние сме поели цели за намаляване на въглеродните емисии, те трябва да бъдат изпълнявани. Няма как да бъдат преразгледани. Това означава, че въпреки че всички централи продължават да работят, те ще работят в по-малък период от годината. Трябва да има 40% намаляване на въглеродните емисии. Това не застрашава нашата енергийна система”, каза още Василев. „Тези мощности ще бъдат изградени на конкурентен принцип в България, като управлението на търговете, за да няма никакво съмнение, всичко това ще бъде управлявано от Европейската банка за възстановяване и развитие. Ако мислите, че те са корумпирани, може да имаме различия във вижданията. Същото се отнася и до геотермалните проучвания. Истината е, че имаме карти от края на 80-те години, в които се вижда голямо наличие на геотермален ресурс”, коментира Василев.

Извън плана за възстановяване той спомена, че в енергийната стратегия ще има нова ядрена мощност,  разширението на ПАНЕЦ "Чаира", увеличаване на мощноста на водните централи, изследване на възможността част от водните каскади да се използват в режим на ПАВЕЦ.