Отпускането на пари ще става след съгласуване с финансовия министър, а за земеделските проекти – и със земеделския
За всеки проект над 30 хиляди лева без ДДС, който ще се изпълнява по Плана за възстановяване и устойчивост, изпълнителят ще се избира чрез състезателна процедура с подаване на оферти и оценка от комисия.
Това е записано в проект на правила за възлагане на дейностите по плана, които заедно с методика за предоставянето на средства са публикувани за обществено обсъждане от финансовото министерство.
Прагът от 30 хил. лева е за стоки и услуги.
А когато става дума за
строителство,
той е 50 хил. лв.
Предвидените в българския план 12,9 млрд. лв. ще бъдат разпределени чрез процедурата “публична покана”. Тя е описана подробно в Закона за обществените поръчки, но се е наложило да се приеме и отделна инструкция, тъй като много от получателите на средства, които ще избират изпълнителите, не са сред възложителите по закона, пише в мотивите си вицепремиерът и финансов министър Асен Василев. Такъв възложител например може да се окаже отделна дирекция в министерство или агенция, или пък друг орган на изпълнителната власт, който не е упоменат в закона.
Предвидено е публичната покана за всеки проект да се пуска в
специално създадена за плана
информационна система,
отделно може и да се публикува в медия.
Правилата за избор ще се прилагат за всеки проект, в който 50 или над 50% от финансирането идва по линия на плана. Няма да важат само когато се налага купуването на определен терен или имот, или стока, над която има интелектуални права и не може да се избира от кого да се купи.
Класирането ще
става според икономически
най-изгодната оферта,
като в самите условия на състезанието трябва да се посочи каква е относителната тежест на цената или на критериите за качество. Има и други условия при обявяването на процедурите, които повтарят Закона за обществените поръчки, например да не са писани така, че да важат само за едно определено лице, да има количествени измерители на отделните критерии и т.н.
В проекта за харчене на средствата от плана е включено условие, че докато се изпълнява един проект, неговата цена може да се увеличи максимум с 25% в сравнение със записаната в договора.
Има и изискване, ако цената се променя няколко пъти заради независещи от изпълнителя обстоятелства, общата сума, която ще се плати накрая, да не е с повече от 25% над записаната в договора.
Решенията на всички комисии за обявяване на процедурите за класиране и избиране на кандидатите и за определяне на победител може да се обжалват по реда на Административнопроцесуалния кодекс, пише в проекта. Това означава, че възражения може да се подават пред местния Административен съд, а на втора и последна инстанция – пред Върховния административен съд.
Отпускането на всички средства по плана, когато бъде утвърден от Еврокомисията, ще става със санкцията на българския финансов министър. Всеки проект се съгласува предварително с него, а той трябва да го провери за нарушение на правилата за отпускане на държавни помощи. Когато става дума за инвестиционни проекти в земеделието, предварителното съгласуване ще се прави и от земеделския министър.
Очаква се Европейската комисия да е готова с оценката си за последния вариант на българския план около 15 април.