Средства от фонда за възстановяване на ЕС, който беше създаден, с 800 млрд. евро за да помогне на блока да се възстанови след пандемията от COVID-19, биха могли да бъдат пренасочени в контекста на войната в Украйна, предаде Ройтерс, цитирайки германския министър на финансите Кристиан Линднер.

Това е същият фонд, който отпуска пари на страните членки по представените от тях планове за възстановяване и устойчивост. Одобрението на българския план, чието внасяне закъсня с около година, се очаква през април. 

"Предвид променената ситуация съм открит към приоритизиране на наличните средства", заяви Линднер пред вестник "Франкфуртер алгемайне зонтагсцайтунг". Министърът, който е начело на пробизнес настроената Свободна демократическа партия (СВДП), добави, че са необходими "инвестиции в инфраструктура, енергетика и конкурентоспособност, а не още държавно потребление и отложени реформи". "Нямаме нужда от нови общи фондове с общи дългове", посочи той, цитиран от Франс прес.

В безпрецедентен ход за предотвратяване на икономическа фрагментация заради пандемията през 2020 г. страните от ЕС се договориха заедно да вземат назаем 800 милиарда евро, които да бъдат похарчени за преустройване на икономиките им така, че да бъдат по-екологични и цифровизирани. След няколко седмици ЕС ще обсъди дали е необходимо да изтегли нов общ заем в отговор на предизвикателствата, създадени от руската инвазия в Украйна, съобщи във вторник еврокомисарят по икономиката Паоло Джентилони, предава БТА.

Франция е начело на призиви за изтеглянето на нов заем, а Германия, Нидерландия, Австрия и други страни се противопоставят на поемането на нов дълг, твърдейки, че все още е рано да се каже какви ще бъдат икономическите последици от войната в Украйна и посочвайки, че досега от фонда са били отпуснати само 74 милиарда евро.