Въвеждат нови правила, за да пресекат опитите за злоупотреби с европари

При подготовката на европрограмите, а впоследствие и при мониторинга на изпълнението им, ще се работи активно с различни органи от държавната администрация. Такива са дирекцията на МВР, която се занимава с измами с европейски средства, и НАП.

Новите механизми за контрол ще се въведат след започналото разследване от Европейската прокуратура на фирми, злоупотребили със средства по ОПИК, съобщи за “24 часа” министърът на иновациите Даниел Лорер.

Той отказа да коментира текущото разследване на европрокурорите. Посочи обаче, че от януари министерството си сътрудничи с разследващия орган, оглавяван от Лаура Кьовеши, и е подавало сигнали и информация за нарушения.

След другите промени са

по-голямо самоучастие

на фирмите, които кандидатстват за европейски средства, и външни оценители на проектите.

Вече има такъв натрупан опит в администрациите и той трябва да бъде катализиран, заяви Лорер и подчерта, че досега у нас това не се е правило при европейските програми.

Някои от промените, които ще се въведат, вече са приложени в програмата за енергийна ефективност по механизма REACT-EU, по която малки и средни предприятия могат да се възползват от 140 млн. лева.

По нея самоучастието от страна на компаниите беше увеличено до 50%, което, по думите на Лорер, прави търсенето на финансова облага по-малко интересно.

Освен това при тази програма е направен първи опит да се въведе “каталожно обслужване” - за стоки се прави списък от предварително одобрени с техните индикативни цени, а кандидатстващите фирми просто избират от предложените варианти.

Така например по програмата за енергийна ефективност фирмите могат да изберат измежду предварително съставен списък с оборудване, който включва термопомпи, слънчеви колектори, топлообменници, компресори и др.

Този подход ще се прилага при по-опростените програми. За по-сложните ще се търсят чуждестранни оценители - експерти, учени. Това отдавна било препоръчано от Европейската комисия, но досега не се е практикувало.

“Това, което установихме до момента, е, че още от самото начало програма ОПИК е така направена, че

позволява подобни

злоупотреби да се случват

сравнително безпрепятствено,

въпреки че впоследствие са наложени санкции да бъдат върнати средствата.

В началото на ОПИК е имало малко механизми за контрол, които са позволявали неясни бенефициенти, понякога свързани лица, макар и не очевидно, да получават финансиране за неща, които не би трябвало да се финансират по програмата с много сериозен интензитет на грантовете”, каза Лорер.

“В момента сме много фокусирани какви решения да създадем, така че при следващата оперативна програма такива неща да се случват възможно най-трудно”, допълни той. Механизмите се обсъждат и с Европейската комисия, за да се заимства и от чуждестранния опит за борба с такива корупционни практики.