Все по-вероятно е след 7 април Димитър Радев да продължи да е гуверньор на централната банка
Кандидатите за управител на БНБ - Андрей Гюров, номиниран от “Продължаваме промяната”, и Любомир Каримански от “Има такъв народ”, минаха на прослушване пред депутатите от БСП във вторник.
Двамата говорили почти поравно - един учебен час. Първи бе Гюров, но вероятно заради репортерите не мина през официалния вход на бившия партиен дом. Каримански пристигна и отказа коментар.
По-късно депутати споделиха впечатления, че Каримански бил убедителен и по-подготвен, а Гюров - силно амбициран за промяна в БНБ, но и на двамата това нямало да стигне за избора в пленарна зала.
Преди дни вицепремиерът и лидер на БСП Корнелия Нинова обяви, че няма горещо одобрение за двамата, защото били партийни кандидати, а за банката трябвали непартийни имена.
Затова и депутати от властта и опозицията вече допускат третия вариант, за който “24 часа” писа преди дни - Каримански и Гюров няма да успеят да съберат 50 плюс един глас и остава настоящият шеф на БНБ Димитър Радев.
Според банкери 65-годишният финансист спечелил одобрение на Европейската централна банка и опита, който бил нужен за въвеждане на еврото. Радев, който има 21-годишна кариера в Министерството на финансите като зам.-министър в 6 български правителства след 1991 г. и 14 години работа в Международния валутен фонд в над 20 държави, до този момент не си е позволил политически коментари и пристрастия. Управляващата коалиция не го е критикувала за нито едно негово действие като гуверньор. Номинацията му през 2015 г. за шеф на БНБ от ГЕРБ и Реформаторския блок е единственият факт, който смущавал новата власт, споделят депутати.
ДПС не посочва кого би подкрепила групата за централната банка. От ГЕРБ са категорични, че няма да гласуват въпреки подозренията за договорка между Бойко Борисов и Слави Трифонов в полза на Каримански. Преди дни бившият финансов министър Владислав Горанов обяви, че кандидатът трябва да повтаря профила на Димитър Радев.
Според правилата печели този, който получи 50% плюс един от гласовете. Все още не е ясно колко гласа означава това, защото не се знае дали хората на “Възраждане” ще гласуват против, въздържал се, или ще напуснат залата, което ще промени кворума. Изслушването на кандидатите в парламентарна зала трябва да се състои на 7 април. Ако не се стигне до избор, процедурата стартира отново.
Все по-вероятно е след 7 април Димитър
Радев да продължи да е гуверньор