„Стриктно спазихме дисциплината на коалиционните партньори за срок за избор на управител на БНБ. От декември – след ясното прочитане за изтеклите мандати от трибуната на парламента, досега са минали три месеца. С ИТН никой не е говорил за издигната кандидатура от другите партньори в коалицията, докато не беше издигната тази на Андрей Гюров от ПП“.

Това заяви по БНР Любомир Каримански, председател на бюджетната комисия в Народното събрание и кандидат за управител на БНБ. И допълни, че не би приел подкрепа, която би се опитала да му налага условия.

„Аз съм човек, който не се ръководи от никого, освен от принципите си. Аз съм независим в оценките си... Никога не съм прилагал двоен аршин и го доказах по време на бюджета... Моята мисия е не да вземам от политиката, а да давам на обществото. Коалицията не е създадена за един пост. Не държа на постове“.

Той заяви, че ако през 2013-2014 година е бил управител на БНБ, е можело да се реагира по друг начин спрямо случая КТБ – „имало е възможност да се анализират процесите в банката, за да се реши дали да не се задвижи оздравителен механизъм“.

„Необходимо е да се насочат усилия чрез бъдещи стрес тестове към изясняване на собствеността на банките. За да няма съмнение коя банка как е финансирана. Това би трябвало да стане с определена политика, която Централната банка ще следва“.

Според Каримански е необходимо „да се изясни как икономическият момент ще бъде напаснат към датата, обявена за влизане в еврозоната“.

„Например Хърватска е направила достатъчно рано анализ разходи – ползи, съобразен с различните възрастови групи. Това е професионален анализ, който би трябвало да бъде направен от Координационния съвет за приемане на еврото в България“.

На въпрос за упрека за много заеми, които тегли правителството, той отговори, че падежите на много дългове изтичат и те само се подновяват, не са изцяло нови.

„Трябва да отчитаме войната. Трябва да затегнем коланите. Да намалим консумирането, но да увеличим възможността за производство“.