През 2012 г. банката уволнява изпълнителния директор Владимир Владимиров, след като установява, че разписвал на “ДИГ-94” гаранции за над 3 милиона лева без обезпечения. Започват дела със собственика Йовчо Кьосев и в извънсъдебно споразумение финансовата институция плаща на 2 пъти по 1,2 милиона лева със съмнения, че е била въвлечена в схеми за измами с ЧСИ

История от 2009 г., която “Капитал” и e-vestnik описват през 2015 г., през 2022 г. изведнъж се превръща в ключова за вътрешно коалиционната война срещу кандидатурата на Любомир Каримански.

В последен опит да убеди човека на “Има такъв народ” да се оттегли от състезанието за управител на БНБ Кирил Петков, според твърдение на очевидци, е влязъл в четвъртък на лидерската среща с папка от журналистическите материали за казус с Каримански, който през 2009 г. е изпълнителен директор на Инвестбанк и подписал тогава извънсъдебно споразумение след спор с клиент. Според Тошко Йорданов, зам.-председател на ИТН, колегата му Каримански ясно е обяснил на коалиционните си партньори казуса с 12-годишна давност и отсъствието на какъвто и да било репутационен проблем за него.

В петък “Капитал” отново се върна към тази история. В публикацията на седмичника се описва как през 2015 г. ДИГ-94 и Инвестбанк водят съдебен спор за сумата от 1,2 млн. лева. Банката губи делото на две инстанции и тогава решава да сключи извънсъдебно споразумение с фирмата и да изплати претендираната сума. Споразумението е подписано от Любомир Каримански и втория изпълнителен директор Пламен Милков.

Парите са преведени по сметка на ДИГ-94 в Инвестбанк, след което са били изтеглени в брой. След плащането обаче собственикът на фирмата Йовчо Кьосев заявявя, че управителят на неговата компания е бил сменен без негово знание и с подправени документи и парите не са отишли в компанията. От публикацията в “Капитал” остава съмнение, че самата банка е замесена в смяната на управителя - малограмотния Васил Колев от столичния кв. “Модерно предградие”.

Според “Капитал” Кьосев подал жалба, след която вписването на Васил Колев било отменено. Образувана била прокурорска проверка, при която Колев дал показания, че е получил 900 лева, за да даде данните си и да бъде вписан като управителя на ДИГ-94.

От Инвестбанк, които се оказват косвена жертва на битката за БНБ, обаче твърдят, че нямат нищо общо със смяната на управителя и не е възможно Кьосев да не е знаел, че такава промяна е направена, защото от Търговския регистър уведомяват собствениците при всяко искане за промяна по партидата на компания.

От банката имат стари спорове с ДИГ-94 , а през 2012 г. отстраняват изпълнителния директор на Инвестбанк Владимир Владимиров, след като вътрешна проверка установява, че от 2008 г. компанията на Кьосев е получила банкови гаранции над 3 милиона лева за различни сделки без обезпечения и без да плаща такси по тях. Собствениците на Инвестбанк започват и серия от съдебни дела срещу Владимиров.

През 2012 г. Инвестбанк иска ДИГ-94 да си плати дължимите такси и да върне обезпеченията. Компанията го прави, но в същото време предявява претенции за пропуснати ползи по своя сделка за покупка на имот, в която преводът на банката към продавача бил забавен с 2 дни. Става дума за сума от 800 000 лв. Кьосев завежда делото, което банката губи, но претенцията му за щетата нараства вече до въпросните 1,2 млн. лв.

Според Инвестбанк те плащат два пъти тази сума на ДИГ-94. Първото плащане от 1,2 милиона лева е по извънсъдебното споразумение, а второто, пак от 1,2 милиона лева, е депозирано по сметка пред Върховния касационен съд като обезпечение по воденото дело. Частен съдебен изпълнител обаче усвоява въпросните 1,2 млн. лв. обезпечение в полза на ДИГ-94, вместо парите да бъдат върнати на Инвестбанк след сключеното споразумение.

Банката завежда дело за възстановяване на сумата. Докато производството пред съда все още е открито, Кьосев обявява ликвидация на ДИГ-94 и компанията е заличена през 2017 г. Съдът съответно прекратява делото и се оказва, че Инвестбанк няма от кого да си върне платените 2 пъти пари по един казус. (24 часа)