Войната в Украйна изостря проблема с липсата на кадри в България

Европейската комисия да приеме индексация на строителните договори, както и да задължи страните членки да включват такива клаузи в договорите с обществени поръчки по утвърдена методика. Тази препоръка е направил вицепрезидентът на Европейската федерация на строителната индустрияЕвропейската федерация на строителната индустрия (FIEC) Любомир Качамаков по време на конференция за устойчиво строителство, организирана от Европейската комисия. Това е възможно решение на проблемите с инфлацията и увеличаващите се цени на материалите в строителния сектор, съобщи Качамаков, който е и председател на областната структура на Камарата на строителите в България в София.

“Модератор на конференцията беше Фулвия Рафаели, ръководителка на отдел “Строителство” в генерална дирекция “Вътрешен пазар, индустрия и предприемачество” на Европейската комисия. Поскъпването на строителните материали е процес, който засяга цяла Европа и създава трудности на компаниите, а и на възложителите, защото не им позволява да си направят точни разчети. Специално у нас редица проекти, изпълнявани по европейски оперативни програми, са заплашени, тъй като цените не позволяват на строителите да продължат да работят в рамките на настоящите договори. Затова предложих Европейската комисия да направи индексацията задължителна, като се спазва единна методика. Дори сегашният проблем с поскъпването да отмине, никога не знаем дали няма да се случи нещо подобно и в бъдеще, а ние нямаме механизъм, който да ни защити, каза Качамаков.

В България още в началото на годината бе създадена работна група с участието на представители на финансовото и регионалното министерство, която работи по обща методика за индексиране на действащите договори. “Трябва да отбележа, че повечето страни членки, особено в Западна Европа, отдавна имат в законодателствата си подобни механизми и при непредвидени големи увеличения на цените на строителните материали имат начин да защитят интереса и на обществото, и на строителните компании. Малко са държавите като нас, които тепърва трябва да решават този проблем”, каза той.

По време на конференцията е повдигнат и друг въпрос - войната в Украйна е засилила още повече глада за кадри в строителството у нас. Той никога не е преставал напълно, но по много обекти в Западна Европа работят десетки хиляди украински работници, които заради войната е трябвало да се приберат в родината си. Затова от края на февруари се наблюдава засилено изтичане на строителни работници от България за страни от Западна Европа.

“От колеги от няколко държави имам информация, например от Белгия и от Нидерландия, че след заминаването на украинците попълват екипите си с работници от Източна Европа. Това тепърва ще ни създаде нови проблеми, защото строителният сезон вече започна”, каза Качамаков.

инж. Любомир Качамаков
инж. Любомир Качамаков