След като Илон Мъск изненада вчера всички с офертата си за придобиване на "Туитър" (Twitter), според източници на в. "Ню Йорк пост" фирмата за частни инвестиции "Тома Браво" (Thoma Bravo) също обмисля оферта за придобиване на американската социална мрежа и може да се изяви като съперник на ръководителя на "Тесла" (Tesla) и "Спейс Екс" (SpaceX), съобщава БТА.

"Тома Браво", която обяви тази седмица придобиването на на американската компания за киберсигурност "СейлПойнт" (SailPoint) да 6,9 милиарда долара, притежава и други технологични компании, сред които "МакАфи" (McAffee), "Лендеск" (Landesk) и "Баракуда" (Barracuda).

Наскоро Илон Мъск придоби 9,2 на сто от капитала на "Туитър". Вчера той изненада пазарите, като обяви оферта за "Туитър" по 54,20 долара за акция, като уточни, че това е най-доброто и последното му предложение, а ако то не бъде прието, ще трябва да преразгледа позицията си като акционер. "Туитър има изключителен потенциал. Ще го деблокирам", написа Мъск в писмо до президента на управителния съвет на социалната мрежа Брет Тейлър.

"Туитър" отговори, че управителният съвет ще разгледа внимателно предложението. Саудитският принц Алуалид бин Талал, който е един от най-големите инвеститори в социалната мрежа, отхвърли предложението на милиардера да поеме пълния контрол над компанията.

В очакване на решението на борда, най-богатият човек в света снощи отново внесе объркване на пазарите, като посочи, че не бил сигурен дали е в състояние да придобие "Туитър", въпреки че "технически" има такава възможност, съобщава специализираното издание "Бурсие" (Boursier.com). На технологичната конференция ТЕД (TED) в канадския град Ванкувър той изтъкна, че иска да запази толкова акционери, колкото е разрешено от закона за нелиствана компания или около 2000. Мъск допълни, че има "план Бе" в случай, че "Туитър" отхвърли предложението му, но не даде други подробности.

На същата конференция той обясни, че целта му с придобиването на "Туитър" не е да печели пари, а да направи услуга на свободата на словото и демокрацията.

Инвеститорите на Уолстрийт реагираха предпазливо на всички тези информации. Акциите на "Туитър" първо поскъпнаха, но приключиха сесията със спад от 1,7 на сто до 45,08 долара, далеч от офертата на Мъск. Котировките на "Тесла" спаднаха с 3,6 на сто, тъй като инвеститорите поставят под съмнение способността на Мъск да ръководи "Тесла", "Спейс Екс" и "Туитър".

След закриването на борсовата сесия акциите та "Туитър" поскъпнаха с 3,8 на сто под влиянието на публикацията на "Ню Йорк пост".