Дали БСП ще излезе от коалицията, ако изнасяме оръжие за Украйна, ще решат колективните органи на партията
"Винаги когато има сътресения в икономиката, социалното подпомагане е заплашено, но има разбиране в коалицията и според текстове в коалиционното споразумение, които да дадат някаква предсказуемост на действията и мисля, няма да имаме проблем със социалното подпомагане. Част от темата е и минималната заплата. Нашето министерство работи и ние сме готови с механизъм за нейното увеличение, но се въздържаме да го представим да обществено обсъждане, защото чакаме Директивата за адекватни минимални работни заплати в държавите, членки на Европейския съюз, която би трябвало да бъде приета във всеки един момент. Знаем индикативните стойности и показатели на тази директива, съобразили сме механизма с тях.
Най-общо, ако пресмятаме по този механизъм, по-разбираемо е да кажем, че минималната работна заплата следва да бъде равна на 50 процента от средната заплата за страната. В България тя трябва да бъде 770 лева. Това сме предложили на финансовото министерство. Засега не срещаме разбиране от тяхна страна, и то не защото казват, че не трябва да се вдига минималната работна заплата, а по-скоро защото твърдят, че ще бъде прицидент, ако тя се вдигне два пъти в една година. Това щяло да доведе до непредсказуемост за работодателите и всички последствия от това, но ние работим по въпроса и ще настояваме повишението на минималната работна заплата да се случи. Това засяга около 350 хиляди човека у нас, които сега получават минималната работна заплата от 710 лева с последното увеличение".
Това каза днес в деня на Празника на труда 1 май министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков, който празнува заедно със съпартийците си от БСП в Стара Загора. Пред журналисти той каза още за 1 май:
"Трудовите хора винаги имат основание да празнуват на този ден. Но аз не го разбирам точно като някакъв много сериозен празник, а като много сериозен символ на вековните борби на трудещите се, на хората на наемния труд, за трудови и човешки права. Така че винаги на 1 май наред с Празника на труда трябва да отчитаме и борбите на хората на наемния труд за права".
Георги Гьоков не отмина и въпросите на деня за състоянието и перспективите пред управляващата коалиция:
"Коалицията е желязна, защото има желязно коалиционно споразумение. Ако го спазваме, няма как тя да се разпадне. Въпросът е, че в коалиционното споразумение не са засегнати такива фактори като войната в Украйна и това вече я прави доста по-неустойчива. И не самата война в Украйна и отношението към нея, защото всички партии в коалицията осъдиха войната, а въпросът за износа на оръжие за една от страните, който е сериозен и много провокативен. Тук има песимистичен и оптимистичен вариант, но всичко ще зависи от това какво решение за износа на оръжие ще приеме в сряда Народното събрание.
Каква би била позицията на БСП, ако се реши да помагаме на Украйна с оръжие? Да, това е сериозен въпрос може да взриви коалицията. Но как ще постъпи БСП - това ще решат колективните органи на партията: Изпълнителното бюро, Националният съвет, конгресът. В партия със 130-годишна история не може да се очаква, че Георги Гьоков или дори председателят на Националния съвет Корнелия Нинова могат да кажат еднолично какво да се прави с коалицията.
Но сега не изнасяме оръжие за Украйна, който каквото ще да говори. Това е също част от провокациите срещу коалицията. Изнасяме оръжие за 50 държави, от там нататък къде отива оръжието, не е ясно. В тези 50 държави обаче не фигурират нито Украйна, нито Русия. Привържениците на световната и местната конспирация говорят, че България изнася оръжие, че товарни самолети кацат на български летища. Трябва, когато говорим за тия неща, да търсим някакви доказателства. Най-много от ГЕРБ разпространяват това без доказателства. В същото време за кюлчетата със злато в нощното шкафче казват: къде са доказателствата. Значи за едни кюлчета трябват доказателства, а за износа на оръжие - не и всеки може да си говори, както си иска.
А ремонтирането на тежко украинско въоръжение у нас едва ли ще се случи в обозримо бъдеще и аз мисля, че това е много екзотично предложение, мога да го нарека медийна димка за пред медиите. Какво оръжие, докато то дойде, да ги ремонтираме и да го върнем, то войната ще свърши.
Да вкарваме техника за ремонт, а да изкарваме за Украйна вместо нея наша, уж вече ремонтирана украинска техника - този възможност съществува, но в теорията на конспирациите.
Аз очаквам по-скоро да се случи актуализацията на бюджета, а с нея ще се случат и добри неща за българите. Всяка държава има бюджет дори и по време на война. Колкото до проблемите с газа, мисля, че нашето правителство не действа толкова гъвкаво, колкото други европейски правителства, но все пак имаме много варианти за благоприятно решение".