Със спирането на доставките на природен газ на 27 април от 9 ч сутринта е оказан натиск върху България и Полша. Това заяви председателят на ДАНС Пламен Точчев. Той проследи хрониката на размяна на писма между "Газпром експорт" и "Булгаргаз" и спиране на доставките.
Председателят на ДАНС заяви, че по експертни оценки, ако България приемела механизма на "Газпром експорт" за плащане в долари и превалутирането им в рубли, рисковете са свързани със забава и неизпълнение на плащането в срок, зависи и от наличности на рубли на Московската фондова борса.
Целяло се и дискредитиране на България пред партньорите от ЕС. Самостоятелните решения и действия може да се приемат като отстъпка от санкционната политика.
Основните рискове след спиране на доставките са осигуряване на алтернативни трасета в спешен порядък, оптимистичният сценарий е да се доставят 1 млрд. куб. м газ годишно по договора с азебрайджанския консорциум. Възможни са доставки през Гърция, Турция и Румъния, но на значително по-високи цени.
Председателят на ДАНС прогнозират повишаване на цената на природния газ в резултат от посредници и прекупвачи. Не е диверсификация, ако газът се купува от тях и е руски, смята Тончев.
Анализи показват, че ако и на Гърция бъде спрян природния газ, то терминалът при остров Ревитуса няма да е достатъчен за нуждите на двете държави.
Съществуват и опасности да не се запълни капацитетът на хранилището в Чирен, ако не се намери газ през май и юни необходимите количества няма да са нагнетени, смята той.
Повишението на цените на природния газ ще доведе до искане на компенсации,финансирането на подобни мерки ще довете до увеличаване на външния дълг. В същото време той каза, че доставките за месец май са по-ниски от тази на "Газпром експорт".