Общо 9150 безработни младежи ще започнат работа по регионални програми за заетост. Това може да са младежи, хора над 50 г., хора с увреждания, продължително безработни и с ниска квалификация.

В програмите ще могат да участват работодатели не само от публичния, но и от частния сектор. Чрез тях ще може да се осигурява работа и за хора, ползващи се от временна закрила. Ще се субсидира заетостта на безработните на пълен или непълен работен ден за период от 3 до 6 месеца.

Броят на хората, които ще започнат работа по регионалните програми е над 3 пъти по-голям в сравнение с миналата година. Заетостта им ще се финансира по Националния план за действие по заетостта, в който са предвидени 48 млн. лв. за осигуряване на работни места за безработни от неравнопоставените групи на пазара на труда. По този начин държавата ще окаже подкрепа, както за хората в уязвимо положение, така и за бизнеса и администрациите в регионите, изпитващи затруднения вследствие на продължителната коронакризата. Увеличеният финансов ресурс ще даде възможност чрез програмите да се разкрият работни места в по-голям брой населени места.

Целта на регионалните програми за заетост е да се намали безработицата на местно ниво и регионалните различия в търсенето и предлагането на работна сила.

Всяка областна администрация може да представи в Министерството на труда и социалната политика за одобрение само една регионална програма за заетост. Крайният срок за кандидатстване е 20 май. Конкретните изисквания и параметри, с които е необходимо да се съобразят областните администрации, са изпратени до всяка Комисия по заетост. Условията са публикувани и на сайта на Министерството на труда и социалната политика - в рубрика „Политики“ - „Заетост“ – „Програми и проекти за заетост“ (https://www.mlsp.government.bg/programi-i-proekti-za-zaetost ).