Основна цел на правителството - новите доставки да не са по-скъпи

По-голямо количество на газ от Азербайджан ще почне да влиза у нас още от края на май, заяви премиерът Кирил Петков в отговор на въпрос на депутата от ГЕРБ Жечо Станчев.

На въпрос на депутата от ГЕРБ Жечо Станков дали от юли ще се получава цялото количество азерски газ (1 млрд. куб. м на година - бел. ред.) на ниска цена, премиерът отговори с “да”.

Той припомни, че поне 20 пъти е говорил с гръцкия си колега Кириакос Мицотакис, че

газовата връзка с Гърция трябва да се забърза

“Освен това се водят преговори с азерската страна да не чакаме до 30 юни, а да получим газ в края на май”, посочи Петков.

В напреднала фаза са преговори със САЩ и с Египет за доставки на втечнен газ. Целта е цената на общия микс за българския пазар да не бъде по-висока от цената на “Газпром”. Това заяви премиерът Кирил Петков, който заедно с енергийния министър Александър Николов бе в парламента, за да отговаря на депутатите за доставките, след като “Газпром” ги спря. 
Шефовете на БЕХ, “Булгартрансгаз” и “Булгаргаз”, както и ръководителите на ДАНС и разузнаването бяха в парламента, за да ги чуят депутатите.

Шефовете на БЕХ, “Булгартрансгаз” и “Булгаргаз”, както и ръководителите на ДАНС и разузнаването бяха в парламента, за да ги чуят депутатите.

Той очерта три приоритета на кабинета - да има достатъчно газ, доставката да е с минимален риск и цената да е най-добра.

Петков посочи, че преди 4 месеца правителството е заварило пълна зависимост на България от “Газпром”, платени 3 млрд. лв. за тръба, която не може да използваме, недовършена връзка с Гърция.

По повод искането за откриване на две сметки в Газпромбанк и превалутирането на плащането в рубли Петков посочи, че това е промяна на договора, която не гарантира ниска цена и сигурност на доставките, защото зависела от курса долар - рубла.

Какво ни каза Русия? Нарушаваме договора едностранно, цената може да варира и доставките ви не са сигурни, това беше извиване на ръце и ясно едностранно нарушаване на договора. Ние обаче бяхме готови, заяви премиерът.

Според него имало възможност да се купува сега втечнен газ като допълнение към азерския и това щяло да е достатъчно за цялото ни потребление за тази година. Количествата засега идват от САЩ, зависи на каква цена ще договорим, каза премиерът.

Енергийният министър Николов заяви, че “Мет” не е посредник, а търговец и се внася не руски газ, а втечнен.

Шефът на Българския енергиен холдинг Иван Андреев заяви, че е осигурен финансовият ресурс, привлечени са консултанти, които да осигурят анализ на договорите. А след преустановяване на доставките на 27 април “Булгаргаз” е предприел мерки, за да няма ограничения.

Към 4 май в хранилището в Чирен има над 103 млн. куб. м, съобщи шефът на “Булгартрансгаз” Владимир Малинов. Те биха осигурили 40% от потреблението на страната за 42 дни.

Шефът на ДАНС Пламен Тончев, който също бе на дебатите в парламента, обаче предупреди, че

било възможно да има увеличение на газа

и повишаване на социалното напрежение, придружено с искания за удължаване на държавните компенсации, каквито заявки вече имал бизнесът.

А депутатът от ГЕРБ Делян Добрев обяви, че той и негов колега ще сезират ДАНС и МВР да проверят на какви цени фирма “Мет” продава в момента газ на “Булгаргаз” и на какви цени го купува пак от държавната компания. Според него “Мет” купувала за 82 евро, о продавала за 102 евро”. Добрев извади справки за транзитирането на количества газ, за да докаже, че ние ползваме руски газ на по-високи цени.