Заради резкия скок на материалите в бранша

предпочитат да не почват нови обекти

2022 г. започва с рязък спад на строителството. Поскъпването на строителните материали и липсата на ясна и възприета методика как това може да се калкулира в крайните цени са накарали строителните фирми временно да намалят темпото. През първото тримесечие на годината има спад на издадените нови разрешителни за строеж както на жилищни, така и на административни сгради. Има спад и на започнатото строителство, показват публикуваните в четвъртък данни на НСИ.

През първото тримесечие на годината местните власти у нас са издали с 3,1% по-малко разрешителни за строеж на жилищни сгради в сравнение с предходното тримесечие, като броят на жилищата в тях е с 23,4% по-малко, а площта им - със 17,1% по-малка.

При издадените разрешителни за административни сгради се наблюдава още по-голям спад - броят на документите е с 45,5% по-малък от този през четвъртото тримесечие на м.г., а площта им - с 54,3%.

При това, докато на годишна база все пак има малък ръст на броя на жилищата от 8,1%, то желаещите да започнат строежи на административни сгради са намалели с 35,7%, а площта им - с 82% спрямо година по-рано.

Жилищното строителство е изцяло частна инициатива, но при другите здания инвеститорите често са държавата и общините, които изграждат сгради и съоръжения с европейски средства. За рязък спад на обществените поръчки за строителство, и то още преди края на м.г., съобщи преди време и Камарата на строителите в България. Според браншовиците като цяло през 2021 г. е имало 31% спад на строителната продукция, която е била 16 млрд. лв., докато през 2020 г. е била 23 млрд. лв. С най-голям спад е строителството на административни сгради и на инфраструктурни обекти и съоръжения, които се правят с европейски пари.

Строителите обясняват временното затишие в дейността си с липсата на възприета методика, която да покаже с колко се оскъпява крайният продукт при определен процент поскъпване на строителните материали. Тя трябваше да бъде изработена от смесена работна група между регионалното и финансовото министерство, която вече четвърти месец не обявява какво е решила.