30% от парите ще остават в районите за ремонт на социална и техническа инфраструктура и за освежаване на общинските апартаменти
Спор, който продължи повече от час, предизвика доклад за продажбата на 1492 общински жилища на наемателите им на сесията на Столичния общински съвет.
Става дума за предложения на 22 районни администрация. 1464 от предвидените за продажба общински жилища са с наематели, които отговарят на изискването на наредбата да изпълняват условията за настаняване в общинско жилище, да са наематели не по-малко от 5 години, без прекъсване и да не са нарушавали договора за наем. Други 7 от жилищата в списъка за продажба са с наематели, притежаващи жилищно-спестовни влогове по реда на Закона за уреждане правата на граждани с многогодишни жилищно-спестовни влогове. Част от доклада са и списъци от кметовете на райони „Възраждане“, „Оборище“, „Сердика“, ,Подуяне“, „Слатина“, „Триадица“, „Витоша“ и “Кремиковци“, които предлагат да се определят за продажба 21 общински жилища в сгради до 3 етажа, отговарящи на условията за продажба.
Според общински съветници от "Демократична България", независимите им колеги Борис Бонев и Методи Лалов продажбата на общински жилища не е социална полтика и тя не бива да се извършва.
Яна Тодоранова даде пример с общинско жилище в нейния квартал, който бил един от южните и престижни, което преди няколко месеца било продадено за 43 000 лв. "От къде нуждаещ се ще има 43 000 лв. да го купи, а сега с новите цени - да кажем 90 000 лв.? Това е продажба в стил подарък. Няма реформи, няма социален елемент, няма логика. Какво ще правим, ако се окаже, че един известен тв водещ си е купил наскоро общинско жилище като нуждаещ се?", попита тя.
"Това са заявки от 2018 г. Социален ефект има, а цените вече са близки до пазарните. През 2021 г. общината е придобила 51 жилища, които са ново строителство. В момента общинските жилища в София са 9018", отговори арх. Ивайло Петков от ГЕРБ.
Председателят на СОС Георги Георгиев добави, че с този доклад ще се решат проблемите на 1500 семейства.
Нова наредба, в която изрично да се забрани продажбата на общински жилища, поиска независимият Борис Бонев от "Спаси София". Той добави, че в началото на 90-те г. столицата е имала 120 000 общински жилища, а сега "обвиненията са не само за телевизионен водещ, но и за бивши районни кметове на ГЕРБ, които си купили жилища като нуждаещи се".
"От 2013 г. поставяме въпросът за целенасочена политика на общината в тази сфера. Ако искаме да имаме жилищна политика, трябва да имаме и строителство. Колегата Борис Бонев каза, че през 90-те г. Столичната община е имала 120 000 общински жилища, а сега броят им е около 9000. Групата на БСП обаче ще подкрепи този доклад, защото има хора, които са наематели, които години наред са стопанисвали тези жилища и са инвестирали в ремонти. Не може, защото сме чули, че има подставени лица, да кажем на тези хора: ами, няма да си купите жилищата. Ще подкрепим доклада, но настояваме за изготвяне на цялостна политика в тази сфера, за строителство и за придобиване на нови жилища от общината", обясни шефът на групата на БСП в СОС Иван Таков.
Според Яна Тодоранова от ДБ обаче това, че някой се е грижил за едно жилище, не е достатъчен аргумент за продажба. Тя настоя да не се говори за общинските жилища като за кучета. "Казвате, че общинските жилища са 9000, сега след този доклад ще станат още по-малко - около 7000. Нямате аргументи за този доклад и за тези продажби", отговори Тодоранова на Таков.
Докладът предвижда 30% от постъпленията от продажби на общинските жилища да се предоставят на районните администрации, на чиято територия се намират, за финансиране на изграждането, за основен и текущ ремонт на социалната и техническа инфраструктура на района. По предложение на зам.-председателя на СОС Милка Христова от БСП се добави, че освен за социална и техническа инфраструктура, постъпленията ще отиват и за ремонт на общинските жилища в дадения район. По предложение на Христова бе добавен и срок, в който районите да получават тези средства - в края на всяко тримесечие.
Да се извадят всички 34 общински жилища в район "Красно село", предвидени в списъка, настоя кметът на района Росина Станиславова. Аргументите й бяха, че те са предложени от нейния предшественик, данните са от 2018 г. и към момента финансовото състояние не на всички наематели отговаря на изискванията за ползване на общинско жилище. Според нея трябва да се направи нова проверка на всички наематели, защото имало неправомерно настанени, включително и дъщеря на зам.-кмет от друг район. Станиславова обаче не каза подробности за кого става дума.
Против доклада се обяви и Димитър Антов от ВМРО, който сравни продажбата на общински жилища с това все едно "Пирогов" да си продаде линейките.
Според кмета на "Люлин" Милко Младенов обаче в неговия район предвидените за продажба апартаменти са панелки, които са доста стари, около 40-годишни.
"Всички те са за сериозен ремонт, който общината, а не наемателя трябва да плати. Става дума за около 3000 - 4000 лв. на жилище, тоест само за район "Люлин" са нужни 6-7 млн. лв. Столична община ще предостави ли такива средства", обясни Младенов.
Думата взе и столичният кмет Йорданка Фандъкова, която напомни, че районните кметове са пряко избрани от хората и носят отговорност, а в доклада са само техни предложения.
"Не виждам причина да бавим доклада, за да искаме отново становища на районните кметове. Ако някой е имал забележка, имаше достатъчно време и възможности да се кажат", обясни Фандъкова.
На въпрос защо докладът е от 2018 г. и се е бавил толкова време, тя отговори, че е чакала промяна на старата методология за формирането на цените за продажба, по която "те бяха толкова ниски, че граничеха с безстопанственост". "Държах да се променят цените и след като това се случи, внесох доклада", подчерта Фандъкова.
Искането на Станиславова бе отхвърлено от общинските съветници. Наложи се председателят на финансовата комисия Стефан Марков да уточнява, че Станиславова не е присъствала на заседанието на комисията, както тя твърди. Оказа се, че кметът на "Красно село" е объркала комисията, на която е била.
"Хубаво е 2 г. по-късно да започнете да разпознавате комисиите на СОС. Това, което правите в момента, отново е саботаж", заяви Марков.
Според Зафир Зарков от ГЕРБ пък тя "разиграва пореден цирк и това е поредната демонстрация за некадърността на вашето управление".
"Район "Студентски" предлага за продажба 22 общински жилища. 16 са предложени от моя предшественик, потвърдени са от мен и са допълнени с още 6. Трябва да имаме предвид, че години наред сме създавали усещането в тези хора, че те ще станат собственици на тези апартаменти и те са инвестирали в тях. Съгласен съм, че общината трябва да има политика в тази сфера и трябва да се строят нови жилища, но нека това не се случва с хората, които са в заварено положение", настоя и кметът на район "Студентски" Петко Горанов.
"Като районен кмет на “Изгрев” съм категорично против да се лишаваме от още един механизъм да правим социално отговорна политика, като намаляваме жилищния фонд на София. Отдавна настоявам, че хората, които имат възможност и искат да закупят общинско жилище не са социално слаби и съответно се разминават с разбиранията ни от морална гледна точка и императивите на наредбата", написа във фейсбук пък кметът на "Изгрев" д-р Делян Георгиев. По тези причини районът не е предложил нито едно общинско жилище за продажба.
В крайна сметка докладът за продажбата на 1496 общински жилища бе приет от СОС.