Част от предстоящото преструктуриране на енергийния сектор е създаването на Национален фонд за декарбонизация, който ще бъде своеобразен вид финансова институция за подкрепа на бита и индустрията в България при прилагането на мерки за енергийна ефективност и постигане на декарбонизация на икономическия живот у нас.
Това каза днес по време на семинар на тема "Предизвикателства и възможности пред област Стара Загора, произтичащи от Националния план за възстановяване и устойчивост", проведен в Стара Загора, зам.-министърът на енергетиката Ива Петрова. Тя припомни, че либерализацията на пазара за електроенергия на дребно до 2025 т. налага и промени в закона за подкрепа на уязвимите групи.
Ива Петрова посочи, че Планът за възстановяване предвижда подкрепа за 15 000 домакинства за изграждане на фотоволтаични системи и за 160 общини - за изграждане на външно осветление.
Зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деляна Иванова говори за разработването на териториалните планове за справедлив преход и за важното място на Старозагорска област като един от засегнатите райони. Очакванията са тя да получи най-голям ресурс от Фонда за справедлив преход на ЕС. Тя посочи, че областта има огромен потенциал за развитие и за приток на свежи инвестиции в областта на високите технологии и в нови индустрии. Регионът може да стане център за научни изследвания за процеса на декарбонизация, каза още зам.-министърът.
Радослав Рибарски, председател на парламентарната комисия по енергетика, запозна присъстващите с промените в Закона за енергията от възобновяеми източници, които облекчават режима за изграждане на ВЕИ за собствено потребление.