На дискусия в парламента всички - бивши и настоящи от властта, се оказаха “за” въвеждането му

БНБ има притеснения дали ще може да се овладее ръстът на цените, а от БСП видяха променен курс на лева към еврото, преди България да въведе единната европейска валута. Това стана ясно по време на дискусия за еврото, организирана от бюджетната комисия на парламента.

Подуправителят на БНБ Калин Христов заяви, че има огромен риск да навлезем в инфлационна спирала. Поради това трябвало мерките да се насочат към най-уязвимите групи в обществото, а не да се прилагат механично за всички. Според данни на НСИ България не изпълнява инфлационния критерий за влизане в еврозоната, но и още 15 държави от еврозоната също не го изпълнявали.

Според Румен Гечев от БСП пък курсът лев - евро не би могъл да остане същият, защото отдавна се е променил. Според него няма нищо притеснително в това, че показателите за дълга, дефицита и инфлацията не отговарят на критериите за приемане на еврото. Гечев бе категоричен, че най-важни са публичните инвестиции, които да увеличат ръста на икономиката ни, която ще ни приближи до този в еврозоната.

На дискусията всички се оказаха привърженици на идеята България да въведе еврото бързо.

Сега или възможно най-скоро България трябва да влезе в еврозоната, категоричен бе управителят на БНБ Димитър Радев. А дали това ще се случи, зависело от политическата воля на българския парламент. Радев посочи, че вероятността една страна да катастрофира икономически е по-голяма, ако е в периферията на ЕС, отколкото ако е в еврозоната. Анализирайки формалните критерии за членство, управителят на БНБ посочи също, че най-сложният за изпълнение е този за инфлацията. Но загатна, че можем да се надяваме на по-благоприятно тълкуване от страна на ЕЦБ.

От национален интерес е да влезем в еврозоната, каза и зам.-министърът на финансите Ивайло Яйджиев. Според него всяка промяна пораждала страхове, а ролята на експертите била да ги разсее- коментира той опасенията, че еврото ще доведе до по-високи цени и няма да помогне за икономическото развитие на България.

Яйджиев допълни, че еврозоната не е просто валутен съюз, а втората най-широко използвана валута в света, най-голямата икономика като мащаб, та влизайки там, България ще има защита срещу движение на валутите в световен мащаб и подкрепа от една мощна централна банка като ЕЦБ.

Трима бивши министри - Владислав Горанов и Милен Велчев на финансите и Николай Василев на икономиката, също настояха за незабавно въвеждане на еврото. Сигурно десет пъти повече рискове съществуваха от влизането в ЕС, отколкото сега с членството ни в еврозоната, посочи Велчев. Горанов призова депутатите да не блокират техническия процес, докато чакат анализа, който БНБ и Министерството на финансите правят за еврото.

Икономистът Красен Станчев посочи, че ако еврозоната продължи да спасява всички от всичко, разширяването ще бъде под въпрос. Според него високата смъртност от миналата година, която реално е облекчила разходите на НОИ, е подходящ момент да се помисли за сваляне на косвени данъци като осигуровките например.

Спор на дискусията предизвика темата за дълги ни. Николай Василев акцентира на скокообразното нарастване на дълга, несигурността на бизнесклимата, състоянието на инвестициите и сриването на капиталовия пазар.

Това предизвика депутата Искрен Митев от ПП да го репликира, че “счупеният часовник” на Василев не е отчел намаляването на дълга ни след последното погасяване на 2 млрд. евро, както и ръста на чужди инвестиции с 333%.

“Всички предпочитат да останат в позицията на черни станции, които критикуват, без да дадат конкретни предложения как нещо да се случи. Вашата роля е да давате конкретни предложения, а ние като депутати да ги материализираме. Още повече че тук има поне трима бивши финансови министри, които могат да влязат в обувките на сегашния”, посочи Митев.