Горещите теми, които напрягат коалицията - пенсионна реформа и антикризисни мерки
Експертен коалиционен съвет започна обсъждане на актуализацията на държавните финанси. Планът на вицепремиера и финансов министър Асен Василев е той да влезе идната седмица в комисии, а до 25 юни да бъде приет в зала, така че на 1 юли държавата да може да изпълнява новия бюджет
Параметрите на макрорамката няма да бъдат променяни, уточни пред депутатите от бюджетната комисия финансовият министър Асен Василев. Налагащите се увеличения на разходите ще бъдат покрити с пропорционално увеличаване на приходите и дефицитът ще остане 4,1%.
Спорни все още остават част от предложенията за справяне с инфлацията и кризата, които е предвидено да влязат в сила от 1 юли. Предвижда се минималната пенсия да стане 467 лева, да отпадне ДДС върху хляба, а родителите да получават по-големи данъчни облекчения.
Заплатите в държавната сфера да нараснат с поне 10% от началото на юли и ръстът им да се изравни с този в частния сектор, каза министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков преди ден. Днес финансовият министър Асен Василев обяви, че няма нищо против увеличението да бъде 20%, но чиновниците сами да поемата плащането на осигуровките си, а не както досега вноските за тях да прави държавата.
Компенсации за крайните потребители за гориво също са част от антикризисните мерки на правителството, които обаче могат да влязат в сила след като бюджетът бъде актуализиран.
Преди началото му, министър Василев отново повтори, че ще се отпускат пари само срещу структурни реформи. Важно е да имаме бюджет, за да могат да се изпълнят намеренията за подпомагане на хората заради инфлацията, заяви преди съвета председателят на ПП Андрей Гюров. Любомир Каримански обаче бе критичен- според него в представения за обсъждане вариант не се виждала пенсионната реформа.