Голямата част от европейците не възприемат изкопаемия газ и ядрената енергия като източници на зелена енергия, съобщиха от пресофиса на природозащитната организация WWF България, позовавайки се на резултати от изследване, проведено от компанията за пазарни проучвания Savanta ComRes по поръчка на WWF. То обхваща 8125 граждани от осем европейски държави, включително България, Румъния, Германия, Франция, Италия, Испания, Полша и Нидерландия, уточнява БТА.
Според данните 29% от европейците са на мнение, че ЕС трябва да етикетира ядрената енергия като екологично устойчива. Що се отнася до изкопаемия газ, 35% от населението на ЕС смята, че този енергиен източник трябва да получи „зелен етикет".
Този резултат е в ярък контраст със слънчевата и вятърната енергия, която се ползва с подкрепата на съответно 92% и 88% от анкетираните, коментират от организацията.
„Видно е, че няма обществена подкрепа за плана на Европейската комисия да включи изкопаемия газ и ядреното гориво в Таксономията на ЕС. Това, което гражданите масово подкрепят като зелени и устойчиви технологии, са слънчевата енергия и вятъра, а не мръсните и остарели горива. Затова ние призоваваме евродепутатите да се вслушат в гласа на своите избиратели и да блокират това предложение", заяви Себастиен Годино, старши икономист в офиса на WWF за европейски политики, цитиран в съобщението.
Проучването показа също така, че войната в Украйна е повлияла на мненията на гражданите относно енергийния преход. Според данните, 60% от анкетираните вярват, че в този контекст ЕС трябва да ускори плановете си за намаляване зависимостта от изкопаеми горива, информират от природозащитната организация.
Макар и не толкова категорично като в западноевропейските държави, българите също смятат, че изкопаемият газ и ядрената енергия нямат място в списъка с устойчивите енергийни източници. 42% от нашите сънародници подкрепят газа, а 31% – ядрената енергетика. В същото време 87% от анкетираните у нас възприемат вятърната енергия като екологично чиста, докато 92% дават подкрепата си за енергията, идваща от слънцето.
„Парадоксът в България е, че нашите домакинства не зависят в толкова голяма степен директно от газ за отопление в сравнение с други държави от ЕС. Въпреки това все още битува известен страх, че този енергиен източник е незаменим", коментира Апостол Дянков, ръководител на програма „Климат и енергия" във WWF България. „Ядрената енергия пък отдавна се лансира публично като най-надеждната енергия на бъдещето. А в момента виждаме точно обратното – у нас има непланирани спирания на блокове на АЕЦ, докато бойните действия и рисковете от радиационни инциденти в Украйна продължават да изправят европейските държави на нокти. Това вече става очевидно за гражданите и те започват да разбират по-ясно ползите от децентрализирания модел на възобновяемите енергийни източници, който предлага възможности те сами да произвеждат евтина енергия", смята той.
През първата седмица на юли Европейският парламент ще гласува как да изглежда новата Таксономия на горивата в ЕС – или ще класифицира ядрената енергия и изкопаемия газ като зелени технологии, или ще блокира предложението на Европейската комисия. Ако евродепутатите не отхвърлят новия закон за Таксономията, той ще премине директно в законодателството на ЕС. Природозащитната организация WWF, наред с много други организации, компании и институции, се опасява, че това би могло да отклони милиарди евро от възобновяемите енергийни източници в посока към замърсяващи природата изкопаеми горива и скъпа ядрена енергия, се посочва в съобщението.