Министърът на енергетиката Жечо Станков е провел вчера разговор с американския си колега Крис Райт за възможностите за инвестиции в АЕЦ "Козлодуй"
Българската енергийна система е стабилна и не се очакват проблеми, коментира още той
"Уестингхаус" вече има 30 подписани споразумения с български компании
Няма причина да спираме само със седми и осми блок. На територията на АЕЦ "Козлодуй" има възможност да бъдат изградени още четири блока, а в "Белене" - до осем реактора от типа AP1000, тъй като площадката първоначално е била проектирана за шест руски. Това заяви депутатът и бивш енергиен министър Делян Добрев по време на симпозиума на "Уестингхаус" с доставчици. Ако договори с купувачи на електроенергия са налични, държавата ще осигури необходимите гаранции, заяви той.
Според него страната ни има потенциал не само да бъде първата в Европа с изградени блокове AP1000, но и да се превърне в хъб за производство на ядрена електроенергия и за развитие на центрове за изкуствен интелект.
България разполага с най-добрите условия в Европа за развитие на ядрена енергетика - висока обществена подкрепа от над 70% от населението, политическа воля, както и опит в сектора и подготвени площадки за нови мощности, смята Добрев.
И енергийният министър Жечо Станков заяви, че България ще бъде първата държава в Европа с действащ реактор от типа AP1000, защото вече има одобрена площадка и ОВОС за проекта, а в момента се работи по финансирането и координацията с Европейската комисия. Той информира, че вчера е провел разговор с министъра на енергетиката на САЩ Крис Райт за възможностите за инвестиции в АЕЦ "Козлодуй".
Станков приветства подписването вчера на множество меморандуми, които ще дадат шанс на български фирми да участват в най-големия проект на текущото, а може би и на следващото десетилетие. Участници във форума уточниха, че те, заедно с подписаните по-рано, вече са 30.
Според министъра на енергетиката новите блокове ще създадат условия за връщането на български експерти с натрупан международен опит. "В пиковия момент на площадката ще работят около 10 000 души", посочи Станков.
Пред журналисти Станков коментира, че българската енергийна система е стабилна и не се очакват проблеми. Коментарът му бе в отговор на въпрос дали съществува риск страната ни да остане без електричество като Испания и Португалия. Той смята, че именно ядрената енергетика във Франция е спасила тяхната енергийна система от прекъсване.
"Точно днес, на това събитие, организирано от "Уестингхаус", е важно да заявим, че продължаваме с ясната визия на правителството за инвестиции в нови ядрени мощности на територията на страната. Те не само ще гарантират нашата енергийна сигурност, но и тази на целия регион", коментира той.
Енергийният министър обясни, че ядрените реактори имат различни варианти за охлаждане. При реакторите тип AP1000 охлаждането е пасивно - независимо какво се случва с енергийната система, те реагират мигновено и осигуряват безопасността както на реактора, така и на работата на централата като цяло.
Станков каза, че българската енергийна система е добре защитена и не се очакват проблеми, свързани с киберсигурността. Той смята, че е малко вероятно прекъсването на електрозахранването в Испания и Португалия да е било причинено от кибератака. Той изрази надежда, че ще се установи точната причина за инцидента, така че европейските държави да могат да се обединят и да предприемат мерки за недопускане на подобни ситуации в бъдеще.
Жечо Станков отбеляза, че България разполага с най-добрия енергиен микс. От едната страна са балансиращите мощности - като ПАВЕЦ "Чаира" и въглищните централи, а от другата - постоянните мощности, каквито са ядрените. Страната ни полага усилия за по-чисто бъдеще чрез изграждането на нови централи.
"Миксът, който имаме в България, е най-сигурният. Убедени сме, че трябва да продължим в тази посока - с инвестиции в още беземисионни централи, каквито са именно ядрените мощности", добави министърът на енергетиката.
Във форума участваха настоящият енергиен министър Жечо Станков и двама бивши - депутатът Делян Добрев и сега председател на АИКБ Румен Радев.
Радев заяви, че организацията му ще подкрепи ангажирането на български компании в проекта и че той ще допринесе за растежа на индустрията ни.
Той се обърна към представителите на "Уестингхаус" да изготвят такова предложение за крайна цена на новите блокове, че тя да бъде атрактивна за българската индустрия. Тогава щяло да се разговаря и за дългосрочни договори за доставка на електроенергия, с които проектът да бъде надеждно хеджиран.
