Тестовете дотук са успешни, ще вдигнат налягането в тръбите до 75 бара
Тази прогноза направи днес пред "24 часа" Теодора Георгиева, изпълнителен директор от българска страна на смесената българо-гръцка проектна компания ICGB, която се грижи за газопровода Комотини - Стара Загора и след това ще стане независим преносен оператор.
Георгиева говори пред журналисти на входа на газоизмервателната станция "Стара Загора", докато всички очакваха посещение на премиера в оставка Кирил Петков. От съображения за сигурност, тъй като по тръбите в станцията вече реално тече газ в хода на извършвани тук тестове, медиите не бяха допуснати вътре.
"Тази станция е напълно завършена, направени са и пневматичните тестове. Това, което ни остава, са така наречените автоматизирани процеси - защото всъщност ние правим газопровод, който е абсолютно автоматизиран. Предстои да интегрираме системата за дистанционно управление на газопровода, това е предизвикателството, което ще се случи през юли. Тя ще обхване всички съоръжения на газопровода - двете газоизмервателни станции в Стара Загора и в Комотини, 8 кранови възела, катодната защита, системите за сигурност и диспечерския център, които ще се обслужват "неприсъствено", каза Теодора Георгиева. И отбеляза, че това е единствената у нас инфраструктура, която е автоматизирана изцяло.
В гръцкия град Комотини, където станцията е два пъти по-голяма, са готови на 96 процента.
В края на юни като цяло проектът за газопровода Комотини - Стара Загора, който ще свърже газопреносните мрежи на двете съседни държави, е завършен общо на 98 процента. Линейната част с дължина 182 километра е изпълнена изцяло - всички тръби са заварени, положени, зарити в земята и хидротествани. Съоръжението има необходимата якост - това са показали хидравличните изпитания.
Продължават довършителните действия по изграждането на наземните съоръжения. Предстои диспечерският център до Хасково, който е изпълнен почти изцяло, да бъде оборудван с необходимите системи за диспечерско управление и контрол.
От няколко седмици се правят и тестовете с газ, когато тръбата бе напълнена с 3,7 милиона куб. метра в посока към Комотини. Предстоят функционалните тестове и на измервателните линии.
Досега тестовете са абсолютно успешни, - детектори установяват дали има теч на газ - няма. През юли ще напълним с газ трасето още веднъж, за да вдигнем налягането и постигнем работно налягане 75 бара. Но за врязването ни в тръбите на Булгар транс газ при Стара Загора са нужни 46,5 бара", поясни още Теодора Георгиева.
Когато газопроводът заработи, годишно по него ще минават 3 милиарда кубични метра газ - приблизително колкото е годишното потребление на България. При необходимост съоръжението може да увеличи капацитета си до 5 милиарда кубични метра за година.
"За да съкратим максимално всички срокове за работата на приемателната комисия, които нормално са 3 месеца, ни е необходима политическа подкрепа. Тази комисия е еквивалент на акт 16. В момента започваме неформални координации с около 50 институции у нас - те ще ни кажат предварително какви са условията, за да бъде успешна работата на приемателната комисия. Другото е регулаторният аспект на този газопровод - трябва да получим препотвърждение за сертификацията на дружеството ни като независим преносен оператор. Очакваме го съвсем скоро от ЕК, това е задължителен елемент. Същите процеси в момента текат и в Гърция, за да действаме синхронно и законно да започнем да работим", обясни още Георгиева.