Кубик дъб стига и до 170 лв. в някои райони, по-евтино е, ако отидеш в горското и сам си нацепиш трупите

Дървата, с които се отопляват около една трета от българските домакинства, са с минимум 50% по-скъпи в сравнение с началото на юли миналата година, показа проверка на “24 часа”. В същото време има масова липса на пазара, и то във време, в което складовете вече трябва да са пълни, защото хората купуват дърва и въглища точно през юли и август. През септември и особено през октомври техните цени традиционно са по-високи.

Има известни разлики в цените, на които се предлагат дърва за огрев в страната (виж по-долу), но средната за кубик нацепена и нарязана борова дървесина е 120 лв., а за дъбова и букова стига до 150. Тази пролет цените бяха паднали до 90-100 лв. и започнаха да се увеличават през юни, за да стигнат сегашните пикови стойности. За сравнение миналата година по същото време този вид дървесина струваше около 100 лв.

Ако една средноголяма къща се отоплява само с дърва, за цялата зима трябват към 10-15 кубика, т.е. разходите са поне 1500 лв., а може да стигнат и до над 2200 лв. за един сезон.

При това тези цени важат, само ако човек отиде със собствен превоз до склада и си натовари, пренесе и после разтовари дървесината.

Ако иска да му е по-евтино, трябва да отиде в самото горско стопанство и сам да си натовари разхвърляни трупи, които да си нареуже и нацепи.

По данни от миналата година с дърва и въглища у нас се отопляват 1,8 млн. от общо 3 милиона домакинства, а само с дърва – 1,2 млн. семейства.

В складовете на един от големите търговци няма дърва за огрев, продават се само пелети и въглища, но те са много по-скъпи от дървесината. На запитванията кога ще има, продавачите обикновено вадят списъци и записват името и телефона на желащите, като обещават до седмица-две да се обадят.

В Смолян, който е традиционно дърводобивен район, няма недостиг, но цената определно е висока. Търговците продават кубик букови дърва за 150 лв. спрямо 100 лв. миналата година. Поскъпването било заради почти двойното увеличение на транспортните разходи. Търговци очакват хората да купуват по-малки количества, но по-често, за да не дават голяма сума наведнъж.

По-драстично е увеличението при иглолистните дърва. При 50-60 лв. миналата година сега се предлагат по 120-130 лв. за кубик.

“Цената на кубик скочи, но за да си купите, трябва предварителна заявка, тъй като количествата не са много и бързо свършват”, заяви собственик на склад в покрайнините на Пловдив.

“Имаме дъб. Цените скочиха от 140 на 170 лева на кубик. Снабдяването обаче става трудно. Без предварително записване не може да вземете, чака се най-малко седмица”, заяви управител на склад в друг пловдивски квартал. Той изрази опасения, че ако неритмичните доставки продължат, ще разочарова доста клиенти.

Най-много държавни горски стопанства, които се очакваше да продават по-евтино дървесината за огрев, има в Североизточна България. Само в Шумен, Варна, Добрич и Търговище те са 18 в системата на Североизточното държавно предприятие с център в Шумен. До момента са доставили общо 63 973 кубически метра дърва за огрев, като стопанствата в Паламара, Смядово и Генерал Тошево са изпълнили всичките получени до момента от тях заявки. Цената е между 50 и 55 лева без ДДС, но хората трябва да доплатят и за превоз, който струва още толкова. Освен това трупите не са нацепени – това е грижа на самия купувач.

Макар и по-рядко в сравнение с преди години, човек може и сам да си сече дървета под надзора на горските и тогава цената за широколистна дървесина е 36 лева за кубик. Но когато купувачите са възрастни хора, това определено не е възможност, защото физически е доста трудоемка дейност.

Във Варна цените на борсите за дърва за огрев са се покачили поне с 20% в сравнение с миналата година. Кубичен метър дъб в един от варненските квартали се търгува за 170 лв. “Нашите дърва са подредени в куб с размер 65/65/110 см, това е половин кубик и струва 85 лв. Доставката е безплатна за поръчка над 1 кубик”, обясни търговецът във фирмата.

В най-бедния край на страната – Северозапада, цените на дървата за огрев не се различават много от средните за страната. В Монтанско например се предлагат по 100-120 лева за кубик за нацепена и готова за извозване дървесина.

Част от общините в областта притежават гори. Те предоставят на хората терени, където да секат. В Чипровци например местната управа дава възможност за по 5 кубика на семейство по 55 лева за един кубик.