Най-важното е нисковъглеродният преход да не бъде за сметка на работещите", казва инж. Кремен Георгиев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества в България

"Въглищните региони в България притежават огромен потенциал за развитие. Наравно с енергийния преход към нисковъглеродно производство трябва да ги развием като привлечем и нови инвестиции. По този начин ще се осигури по-висока добавена стойност, по-добри заплати и по-сигурни условия на труд. Това от своя страна ще доведе до значителен икономически растеж за региона и страната." каза инж. Кремен Георгиев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества в България (АТДБ).

По думите му визията за бъдещето на двата въглищни центъра - Югозападният и Марица-изток, предвижда изграждане на индустриални паркове, както и създаване на нови производства с възможности за преквалификация и обучение на заетите. Председателят поясни, че за постигане на тази цел се изготвят териториални планове, изцяло съобразени със спецификата на регионите, с адекватна оценка на икономическите и социални ефекти от енергийната трансформация.

„Смятам, че е напълно реалистично постигането на баланс между действията по климата, модернизацията на промишлеността и справедливия преход в България. Както нееднократно съм заявявал, най-важното е нисковъглеродният преход да не бъде за сметка на работещите." подчерта инж. Кремен Георгиев.

Инж. Кремен Георгиев посочи, че премахването на въглищата от производството на енергия е естествено продължение на зелената политика на Европа. Според него обаче вследствие на военния конфликт в Украйна, който доведе след себе си спиране на доставки на горива, повишение на цената, всяка европейска страна трябва да се отнесе с нужното отговорно отношение и да запази местния ресурс, за да намали енергийната си зависмост. "В тази сложна обстановка на криза трябва да продължим използването на въглища за производство на енергия. Към момента твърдите изкопаеми горивагарантира нашата енергийна независимост." отбеляза инж. Кремен Георгиев.

Като председател на АТДБ инж. Кремен Георгиев изрази надежда, че ще се намерят адекватни решения как да се помогне и на предприятията. "Българските топлофикации се намират в изключително трудно положение заради натрупания недовзет приход вследствие на разликата в цената, на която купуваха и продаваха енергия. Загубите са за милиони левове. В противен случай ще станем свидетели на най-лошия сценарий, а именно те да не могат икономически да издържат на натиска. Необходими са компенсации, за да могат да функционират." заяви инж. Кремен Георгиев.

Инж. Кремен Георгиев обясни, че запазването на местния ресурс не означава спиране на инвестициите за трансформация на централите, защото съгласно изискванията на Европейския Зелен пакт трябва да се разделим с твърдите изкопаеми горива. "С предприемането на стъпки за реализиране на зеления преход постепенно ще се намалят въглеродните емисии.“ каза инж. Кремен Георгиев. По думите му преминаването към производство на енергия от природен газ и възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) е възможна алтернатива на твърдите изкопаеми горива, особено след като Европейският парламент определи газа за чисто гориво. "Включването на "синьото гориво" в таксономията ще позволи да се привличат частни инвеститори в изграждането на газопроводи през преходния период до постигането на въглеродна неутралност." каза инж. Кремен Георгиев, като изрази мнение, че с все по-масовото навлизане на ВЕИ, все повече ще бъде необходимо да се увеличават и мощностите за съхранение на енергия, включително и за съхранение на топлина.

"Преминаването на въглищните ТЕЦ-ове към газ и инвестициите в преносна инфраструктура са от стратегическа важност. След години именно тази инфраструктура може да бъде използвана за водорода, който се счита за един от основните бъдещи енергийни носители в Европа.“ каза инж. Кремен Георгиев.