Икономиката на Китай се е свила рязко през второто тримесечие на тази година на фона на ограниченията, които китайските власти налагат срещу разпространението на COVID-19, показват официални данни, съобщи БТА, цитирайки Ройтерс.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на Китай е намалял с 2,6 процента през април, май и юни в сравнение с предходните три месеца на 2022 г. Очакванията на анализаторите бяха той да спадне с 1,5 на сто, отбелязва Ройтерс.
На годишна база китайският БВП нараства с 0,4 процента през първото тримесечие на 2022 г., което е сериозен спад в сравнение с 4,8-те процента растеж през първите три месеца на годината.
Китайските власти наложиха частичен локдаун в основни икономически центрове на страната през тази пролет, за да ограничат пандемията от КОВИД-19. Голяма част от тях бяха отменени в края на май и данните за юни показват признаци за подобряване на икономическата активност. Анализатори обаче не очакват бързо възстановяване на икономиката, пише Ройтерс.
Ограниченията срещу КОВИД-19 през април и май засегнаха особено град Шанхай, определян като икономическата столица на Китай. Данните показват, че брутният вътрешен продукт на мегаполиса е намалял с 13,7 процента на годишна база през второто тримесечие на 2022 г. Безработицата в региона се е увеличила с 12,5 на сто, тъй като беше спряна дейността на голяма част от фирмите в Шанхай.
Ограниченията са засегнали и икономиката на китайската столица Пекин. Тя се е свила с 2,9 процента през този период, тъй като ресторантите и фитнес залите в региона бяха затворени поради скок на случаите на варианта Омикрон. Частично спрян беше и общественият транспорт в Пекин.
Днешните данни за състоянието на китайската икономика идват на фона на опасенията от настъпването на глобална рецесия, тъй като редица централни банки по света започнаха да повишават основните лихвени проценти, за да овладеят галопиращата инфлация. Поскъпването на кредитите оказва натиск върху домакинствата и фирмите, които изпитват затруднения поради негативните ефекти от войната в Украйна и нарушените вериги за доставки в глобален мащаб, отбелязва БТА.